neděle 29. července 2012

PŘEČTENO: Perla Petrohradu - Kate Furnivall


Název: Perla Petrohradu
Autor: Kate Furnivall
Nakladatelství: BB art
Počet stran: 364
Rok vydání: 2011
Datum přečtení: ?/2012
Anotace:
Tento román časově předchází pozdějším osudům Valentiny Ivanovové zachyceným v románech Ruská konkubína a Tajemství konkubíny. Svět kolem se hroutí. Píše se rok 1910 a Valentina Ivanovová svou krásou i klavírním talentem okouzlí petrohradskou aristokratickou společnost. Valentina však netouží být jen perlovou ozdobou v majetku hraběte, kterého jí rodiče vybrali za manžela. Rozhodne se, že se stane ošetřovatelkou a bude pečovat o mladší sestru Káťu, která se zranila při bombovém útoku nastraženém bolševiky na jejich otce, ministra financí Ivanova. Vedle popisu hrdinčina mládí přináší i živý pohled na carské Rusko, jež se neodvratně kymácí na okraji propasti.


anotaci netřeba se více vyjadřovat. Valentina Nikolajevna Ivanovová je mladá, inteligentní, bohatá a krásná. Rozhodne se ale obětovat a stát se ošetřovatelkou své zraněné sestry Káti. Pochází z aristokracie, takže její rodiče s tím nápadem nesouhlasí. Je to přece naprosto nevhodné! Valentina si ale stojí za svým a tak otec svoluje pod tou podmínkou, že se vdá za kapitána Stěpana Černova – nebo že alespoň nebude odmítat jeho zájem a nebude se ho snažit odradit. Dívka souhlasí. Potkává ale Jense Friise, dánského inženýra. 

Druhou dějovou linií je poměrně dobře vystižená a zobrazená situace v carském Rusku. První občanská válka v roce 1905 byla poražena. Revolucionáři se však nevzdávají, plánují atentáty a sní o lepší budoucnosti.  Nenudí to, naopak navozuje zvláštní napětí. Byl spáchán atentát na ministerského předsedu Stolypina, neustále hrozí další bombové atentáty na příslušníky vlády. 

Zatímco aristokracie pije ze stříbrných pohárů, je ověšena zlatem a drahokamy, chudí chodí bosy sníh nesníh, umírají hlady a umrzají. To je Petrohrad počátkem dvacátého století. Můžou bohatí věřit svému služebnictvu? Není spolčené s revolucionáři? 

I když je Perla Petrohradu poslední knihou ze tří, paradoxně se odehrává nejdříve a četla jsem ji jako první. Pokud ji budete číst naposledy, bude vám jasné, že ať se na těch téměř čtyřech stech stránkách bude dít cokoli, skončí Valentina s Jensem. Další dvě knihy jsou totiž o jejich dceři Lydii. Rozhodně to ale stojí za přečtení, je to napínavé.

Kniha je psaná er-formou, střídají se pohledy Valentiny, Jense a šoféra Ivanovových – Arkina. Osoby, které se v knize objevují, nepůsobí „černo-bíle“, nedělí se na „zlé revolucionáře, jdoucí přes mrtvoly“ a „bohaté, kteří nic nikomu neudělali, přesto jsou revolucionářům trnem v oku“.
Ačkoli Rusko není mojí oblíbenou „knižní destinací“, příběh se mi líbil, užila jsem si ho a doma na mě v poličce čekají další dva díly této anglické autorky. Napsala i další knihu Rudý šál, která se taktéž odehrává v Rusku.

Žádné komentáře:

Okomentovat