neděle 19. srpna 2012

30 day book challenge: Day 1

Toto meme pořádá Kacennnka.

Day 1: Oblíbená kniha

Název: Pokání (Atonement)
Autor: Ian McEwan
Anotace: Je to jen svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každým okamžikem do útoku? Ve svém doposud posledním románu Pokání dovedl Ian McEwan tuto myšlenku k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba dopomoci. S fanatickou úporností pubescenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla činit po zbytek života pokání. 
McEwan spřádá jednotlivé nitky osudů, jež v závěru splynou v jediný, silný a hluboce pravdivý obraz uplynulého století. Autor nabízí možnosti a klade otázky, na něž je těžké jednoznačně odpovědět. Ale ani on neposkytuje jednoznačné odpovědi, a tak je na čtenáři, aby se rozhodl, po které cestě se vydá - společně s Briony, s jejími spolupachateli, anebo s obětí? Jednoznačný není ani katarzní závěr, stejně jako není černý anebo bílý život kohokoliv z nás.
Příběh pokání, jenž se na první pohled vztahuje k Briony, se náhle dotýká každého, i když se současně každý v tom kterém smyslu může ztotožnit s obětí. Nenápadně, avšak s rafinovaností mistra svého oboru, jako zdánlivé vedlejší téma se knihou prolíná - zřetelněji než v kterémkoli McEwanově díle předchozím - motiv psaní, chcete-li spisovatelství a jeho smyslu, jako by autor cítil stále naléhavější nutkání popsat a zdůvodnit především sám sebe a svoji touhu propojit život skutečný se životem svých literárních postav. Autor v tomto díle jednoznačně dosáhl svého vrcholu, alespoň co se týče asociačního spektra možných osudů člověka, jež nám nabízí s elegantní noblesou a odzbrojující bravurou.

Můj názor: Knihu jsem četla poprve po shlédnutí stejnojmeného filmu, který mě naprosto uchvátil. Kniha je také úžasná, i když je to poněkud obtížnější čtení a občas jsem musela číst stránku několikrát a hodně nad textem přemýšlet, abych vůbec pochopila, co tím chtěl McEwan říct. I tak je to ale jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Opravdu netuším, co se mi na té knize tak hrozně moc líbí... Možná to je sama Briony se svou až příliš živou fantazií a představivostí.
Váhala jsem, zda za svou nejoblíbenější knihu neoznačit nějakou jinou - ve hře byla Sophiina volba a od Williama Styrona a Svět podle Garpa od Johna Irvinga, určitě se jich ale dočkáte v jiných tématech.
Anotace se je sice velice obsáhlá, moc toho ale neprozradí, proto bych ještě ráda přidala něco k ději:
Briony Tallis je třináctiletá dívka, která touží bý spisovatelkou. Právě její fantazie a představivost je příčinou všeho, co se později odehraje a za co ona bude konat pokání, které dalo knize název. Její sestra Cecilie je zamilovaná do Robbieho, zahradníka jejich rodiny. A Robbie do Cecilie. V honosném sídle rodiny Tallisových je také Brionina sestřenice Lola a její bratranci Jackson a Pierot. Tito dva chlapci se jednoho večera rozhodou, že nejsou u Tallisových spokojení a utečou. Rodina se je vydá do tmy hledat a Lola je znásilněna. Vina padne na Robbieho, protože Briony je přesvědčena, že ve tmě viděla právě jeho. Ostatně o tom, že Robbie není normální, se přesvědčila už nedávno, když si přečetla jeho dopis pro Cecilii... Že udělala velikou chybu se ale dozví až o pár let později a litovat toho nepřestane nikdy.

5 komentářů:

 1. Neznám ani knihu, ani film (bohužel), ale docela mě to zaujalo... Mohla bych po tom mrknout.^^ :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film je dokonalý, pokud máš ráda Keiru tak doporučuju :)

   Vymazat
 2. Onehdá jsem ji viděla v knihovně. Už jsem se po ní natahovala, ale druhá ruka mi už odumírala pod nánosem jiných knížek. Ale pěkně si ji popsala, tak až ji zase v knihovně uvidím, tak se budu klidně i rvát, abych si ji mohla půjčit.:)
  A na film bych se raději podívala po přečtení knihy.

  OdpovědětVymazat
 3. Viděla jsem film. Je úžasný, i když má smutný konec.. :/

  OdpovědětVymazat
 4. Film jsem dokázala dokoukat až na druhý pokus, ale nakonec to stálo za to. Kniha byla hrozně těžká na čtení, vynahradil mi to však naprosto geniální/smutný příběh.

  OdpovědětVymazat