čtvrtek 23. srpna 2012

KnihoběžníkKnihoběžník je projekt, na který jsem narazila úplnou náhodou, rozhodně mě ale zajal. Sama jsem do něj zapojená a můžu říct, že me opravdu hodně baví. Pokud máte rádi stále více oblíbený postcrossing, určitě vás zaujme i Knihoběžník. V čem to spočívá? To se dozvíte v následujícím článku. Co to je?
Knihoběžník je projekt, který u nás a na Slovensku funguje už dva roky. Vychází z myšlenky, že každá kniha má dva příběhy – jeden je uvnitř a napsal ho spisovatel, ten druhý píší majitelé knihy. Kam jste se s knihou podívali? Kde jste ji četli?
Kde takovou knihu najdu?
Na stránce knihobeznik.cz najdete všechny potřebné informace. Na mapě zjistíte, kde se kniha ve vašem okolí nachází. Je zde přesný popis, takový, abyste ji co nejsnadněji našli. Knihy bývají umístěné na veřejných prostranstvích – na zastávce autobusu, v kavárně, v budově školy, úřadu nebo obchodního centra – prostě všude tam, kde ji můžete snadno vyzvednout a kde je zároveň v suchu a nehrozí jí poškození.

Jak knihu z knihoběžníka poznám?
Poznáte ji podle červené samolepky na deskách s nápisem Přečti mě a pošli dál! Na první straně knihy je další nálepka s identifikačním kódem a dalšími instrukcemi, jak s knihou po jejím nalezení naložit.


A co potom s ní?
Knihu si odnesete domů, zaregistrujete sebe i ji na stránkách knihobeznik.cz, podáte zprávu o jejím stavu a místě nálezu a můžete začít číst. Po přečtení pro ni opět vymyslíte nějaký pěkný a bezpečný úkryt, klidně i co nejdále od místa, kde jste jí našli. Jste z Prahy a jedete na dovolenou do jižních Čech? Vezměte ji s sebou a nechte ji tam na nějekém pěkném místě. Knize se sčítají kilometry, které s knihoběžníky urazí. Dobré je místo vyfotit pro lepší představivost a orientaci, ale není to nutností.

Jaké knihy můžu najít?
K nalezení jsou nejrůznější knihy od dětských přes beletrii po odborné. Každý daroval něco, někdo to, co měl rád v dětství, jiný knihu, kterou si koupil, ale nelíbila se mu, jiný zase věnoval fungl nový hit, který vyšel teprve nedávno. Právě takové knihy se nejčastěji "ztrácí" - někomu se zkrátka zalíbí tolik, že se rozhodne si je nechat. 


V tvém okolí žádná taková kniha není?
Nezoufej! Zaregistruj se a objednej si samolepky. Přijdou ti domů zadarmo s návodem, jak knihu polepit. Pak už stačí jen připravit knihy na jejich dlouhou pouť a uschovat je. A možná se za týden podíváš na mapu volných knih a zjistíš, že tu „tvou“ už si někdo odnesl a pokračuje v psaní jejího životního příběhu.

Co jsou body a odznaky?
Za každý jednotlivý úkon (nalezená kniha, vložená kniha atd.) získáváš nejrůznější body, ocenění a odznáčky. Čím více máš odznáčků, tím lepší si knihoběžník.

Veškeré informace a fotky jsem čerpala ze stránky knihobeznik.cz.

2 komentáře:

  1. Páni, právě jsem zjistila, že v mém městě je na místě, které znám, umístěná knížka. No, tak to se tam asi dneska zajdu mrknout... :-D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To je super, u nás právě nic není - v celé kraji nic :(

      Vymazat