úterý 18. září 2012

30 day book challenge: Day 10

 
Autorkou je Kacennnka, její blog najdete zde.
Day 10: Kniha, která změnila tvůj život 
 
 
Autor: Margaret Mitchell
Název: Jih proti Seveeru (Gone with the wind)

Anotace:
Dramatický milostný příběh Scarlett O‘Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou. Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu.
Můj názor:

Dlouho jsem přemýšlela, která kniha je natolik důležitá, která natolik ovlivnila můj světonázor, abych ji označila jako knihu, která změnila můj život. Přemýšlela jsem nad tím několik dní (proto ta pauza v tomhle meme), ale na nic kloudného jsem nepřišla. Která kniha změnila můj život? Byly to Děti z Bullerbynu, kniha, kterou jsem přečetla ve třetí třídě asi šestkrát a díky které jsem objevila kouzlo knih a příběhů v nich napsaných? Asi ne. Byla to prostě jen moje oblíbená dětská knížka. Změnil můj život snad Slabikář? Tím, že jsem se naučila číst? Nebo můj život změnila ta nechutně nudná kniha o Francích, díky níž jsem udělala zkoušku z Dějin středověku a nevyhodili mě z vysoké? (Frankové a Evropa od J. Bednaříkové, kdyby to někoho zajímalo.... :D) Ne, tyhle to taky nebyly. 

Nakonec jsem usoudila, že na to musím jinak. Po dlouhém přemýšlení jsem usoudila, že Jih proti Severu bude vyhovující. Ne že by změnila moje nahlížení na svět nebo způsobila revoluci v mém myšlení, nic takového. Prostě jsem tu knihu dočetla (během čtyř dnů oba díly a to jsem ještě půl dne musela čekat, než mi otevřeou knihovnu) a řekla si Jednou musím napsat něco takhle úžasného! Protože od té doby se pokouším psát a doufám, že jednou budu minimálně tak slavná spisovatelka, jako byla Margaret. (Haha)

Dokázala nádherným a poutavým způsobem napsat příběh, kteří hltaly tisíce lidí. Psala o americkém Jihu, kde vyrůstala (byť o padesát let později). O Jihu, který poznala její babička, a který po Americké občanské válce nebyl stejným Jihem, jako před ní. Jih plný černých otroků, jižanských krásek, jako byla Scarlett i nafoukaných mladíků, synáčků bohatých plantážníků. 

Její postavy jsou naprosto skutečné, mají svůj charakter, každá je jiná a něčím jiným zajímavá. Každá kniha má své kladné i záporné postavy. Margaret dokázala ale namyšlenou, rozumně uvažující a rozmazlenou Scarlett popsat takovým způsobem, že si málo kdo uvědomí, že Scarlett je tady tou zápornou postavou. Na proti ní stojí Melanie, téměř světice. Srovnání Rhetta a Ashleyho dopadá úplně stejně - Ashley Wilkes, gentleman starého Jihu a proti němu Rhett Butler, muž, který se neštítí ničeho, ale má své pevné názory a postoje.

Pokud jste tenhle dvousvazkový román nečetli, můžu vám ho vřele doporučit. A pokud vás zaujme opravdu hodně, věřte, že má několik pokračování od jiných autorů (třeba od Alexadry Ripley - Scarlett 1, 2 nebo Rhett Butler od Donalda McCaiga). Já osobně je nečetla a pouštět se do nich nehodlám. Nechci si kazit dokonalý čtenářský zážitek.

A pokud na knihu nemáte náladu, můžete si pustit film, který byl natočený v roce 1939, získal osm Oscarů a pět nominací. V hlavních rolích zíří Vivien Leigh jako Scarlett a Clark Gable jako Rhett. A kdyby vám i to bylo málo, další informace, fotografie a zajímavosti o autorce, knize i filmu zjistíte na českých fanouškovských stránkách zde.

8 komentářů:

 1. Chystám se na to. A když o tom tak píšeš, tak o to dříve.=)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ti schvaluju :) Je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek, možná ta úplně nej... :)

   Vymazat
 2. Mňa pokračovania vôbec neoslovili, Scarlett som nedočítala a Rhetta som ani nezačala čítať. Proste to už nebolo ono, už to nebola Margaret Mitchellová.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Škoda, že toho Margaret napsala tak málo... :(

   Vymazat
 3. Studuješ historii? U Bednaříkové jsem dělala zkoušku ze starověku :D

  Přemýšlím, jestli jsem Jih proti Severu někdy četla nebo ne. Vím, že jsem oba díly měla doma, viděla jsem film (moc hezký, musím se na něj někdy podívat znovu), ale nemůžu si vzpomenout, jestli jsem přečetla aspoň něco nebo ne. Ale vím, že jsem přečetla kus Scarlett. Děláš dobře, že se do toho nechceš pouštět. Četla jsem to teda několik let zpátky, ale když se to nelíbilo mé náctileté já, dneska bych to pravděpododně zavrhla úplně.

  OdpovědětVymazat
 4. Zbožňujem túto knihu a aj film. Prvý krát som ho videla ako malá a veľmi sa mi páčil, najviac mi utkvela v pamäti časť, keď si Scarlett ušije šaty zo závesu :)...ale zabudne na rukavice :)
  Knihu som tiež čítala ako veľmi malá, ale chcem sa k nej ešte niekedy vrátiť.
  Ináč si to naozaj veľmi pekne zhrnula a mám chuť pustiť sa do knihy hneď. :)

  OdpovědětVymazat
 5. strašne sa mi páči nápady týchto challenge a táto je super. na knihu sa pozriem v knižnici

  OdpovědětVymazat
 6. odviate vetrom milujem. Knihy som dostala od jednej známej s odporúčaním,že je to veľmi dobrá kniha. priznám sa, miestami ma nudila, ale v konečnom dôsledku som si jej čítanie užila. a stále keď neviem, čo čítať, tak siahnem buď po tomto alebo po Harrym Potterovi :D

  OdpovědětVymazat