pátek 7. září 2012

30 day book challenge: Day 8

Já vím, já vím. Jsem ukrutně pozadu, vůbec nepřispívám každý den, ale nejde to jinak!

Autorkou je Kacennnka, její blog najdete zde.

Day 08: Kniha, která tě děsí


Autor: Truman Capote
Název: Chladnokrevně (In cold blood) 
Anotace:
Dnes již klasická kniha Chladnokrevně vypráví reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy a k němuž došlo v zapadlé vesnici v Kansasu: dvojice mužů, kteří se každý z jiných důvodů dostali na šikmou plochu, tehdy povraždila čtyři členy farmářské rodiny. Autor se zabývá analýzou jejich motivů, sleduje průběh vraždy i následné detektivní pátrání a tento děsivý příběh přivádí až na samý závěr, když rekonstruuje potrestání zločinců smrtí. Capotův "román ze skutečnosti" vyšel poprvé v roce 1965 - a v té době rozpoutal v americké literatuře revoluci. Prolínáním dokumentaristického přístupu, podpořeného trpělivým sběrem autentického materiálu, s prozaickou dovedností a estetickým zřetelem totiž autor vytvořil dílo, které se stalo nejenom zneklidňujícím obrazem jednoho zločinu, ale především symbolickým poselstvím o odvrácené straně společnosti. Pro tvorbu usilující o věrné zachycení problémů a paradoxů moderního světa tak Capotova kniha otevřela zcela nové možnosti a stala se inspirací řady dalších literárních děl. 

Horory, ať už knižní či filmové, nemám zrovna v oblibě. Popravdě jsem tak trochu posera. Trochu víc. Takže se tomu všemu snažím vyhýbat. Kdysi dávno na střední (haha, jsou to... 4 roky. To už jsem tak stará?!) jsme brali knihu Trumana Capoteho. Byla založená na skutečné události a já si řekla, že si jí teda přečtu (jinak mě díla, která učitelka zmiňovala nijak nezaujala, byla holt zamilovaná do Fráni Šrámka a to prostě není můj šálek čaje). Capoteho román Chladokrevně jsem tedy přečetla. A běhal mi z toho opravdu mráz po zádech. Autor zvolil opravdu příznačný název - chladnokrevná vražda i chladnokrevné vylíčení všech okolností okolo ní. Chvílemi mi připadalo zvláštní, že Chladnokrevně a Snídani u Tiffanyho napsal jeden a ten samý autor... 

1 komentář:

  1. Tuhle knihu jsem četla taky ještě na střední. Podařilo se mi ji zlhtnout takovým způsobem, že až když jsem ji odložila, došlo mi, jak syrová byla. Trochu mi připomněla povídku Vrazi od Bukowského.

    OdpovědětVymazat