neděle 28. října 2012

Kniha, která mě zaujala #1I přes fůru učení a novou brigádu jsem si našla chvilku a "vymyslela" novou rubriku. Nevím, jak často se bude objevovat, zato vím, že v ní najdete knížky, které se naprosto nehodí do četby, kterou normálně vyhledávám, za to mě ale zaujaly natolik, že si zaslouží svůj článek. Takže čtěte dál. 

Jak už mnozí z vás zjistili z mých narážek, studuju na VŠ historii. Znamená to spoustu povinné literatury, která je v naprosté většině případů nezáživná, nudná, plná letopočtů, jmen a událostí. Povinná literatura se nedá číst ve vlaku při cestě do školy, nedá se číst na záchodě nebo v posteli, těsně před usnutím, kdy už ani nevnímáte, že držíte knihu v ruce a spokojeně si klimbáte (o tom nepříjemném lekavém trhnutí, když si uvědomíte, že máte knihu stále v ruce, lampička svítí a vy máte brýle na očích, snad nemusím vyprávět, zná to asi každý…) To vše z jednoho prostého důvodu – musíte si vypisovat poznámky. Protože by se mohlo stát, že jste sice na začátku semestru tu nudnou knihu o Osmanské říši celou přečetli (a že měla 500 stran!), ale teď, v lednu u zkoušky si nemůžete vzpomenout ani na jediného sultána. Číst tyhle knihy tedy musíte hezky za psacím (či jiným) stolem, s propiskou a blokem v ruce. Což mě nebaví. 

Netuším, kolik z vás má alespoň okrajový zájem o historii. Nebudu zde vypisovat poznámky z nudných knih s názvy jako Rozmístění průmyslu v českých zemích na počátku 20. století (1902), Krize rozumu. Evropské myšlení 1848-1914 nebo Dějiny hospodářství českých zemí (Od počátků industrializace do konce habsburské monarchie). Asi bych neměla moc čtenářů… Jedna kniha ze seznamu povinné literatury mě přece jen zaujala, a proto bych vám ji ráda představila.

Jedná se o knihu Česká móda, kterou napsala Eva Úchalová, spisovatelka zabývající se dějinami módy a pražskými módními salony. Kniha má tři díly:

Česká móda pro salon i promenádu, 1790–1870 
Česká móda od valčíku po tango, 1870–1918 
Česká móda 1918–1939 Elegance první republiky.

Já mám ze studijních důvodů zapůjčené první dva díly, můžu ale prohlásit, že třetí si dodatečně také „přečtu“. Přečtu v uvozovkách proto, že textu je v knihách jen nejnutněji.

Oba díly obsahují stručné vysvětlení historického kontextu, tj. toho, co mělo na módu vliv, jaká byla společenská a politická situace, kdo udával módě směr, odkud čerpaly ženy prahnoucí po novém módním výstřelku informace a hlavně kde takový nový kousek sehnat. Je zde četná obrazová příloha, nad kterou jsem se kochala poměrně značnou dobu.

Kromě toho se dozvíte, jak se v průběhu doby měnila linie šatů, kde byl umístěn pas, jaký tvar měla sukně, jak se jednotlivé druhy oblečení nazývaly (kabátek totiž nebyl jen kabátek, existoval kabátek casaquin, caraco, á la francaise nebo caraco á la cherubin, á la pierot, á la chasseresse, á la flammande atd.) nebo jaké látky „frčely“ – kdy byly moderní šaty s batistu, kdy z atlasu a kdy se dostává do čela bavlna, či v jaké barvě bylo či nebylo vhodné vyjít ven. 

Nechybí ani pár stránek o pánské módě, o módě volnočasové (např. pro jízdu na koni, či „koupací oděv“ z 60. let 19. století). Autorka rovněž nezapomíná na doplňky – krajky, plédy, vějíře, čepce, klobouky, rukavičky, boty, stuhy do vlasů, slunečníky a další. To vše v letech 1780 až 1870.

Druhý díl s podtitulem Od valčíku po tango, se věnuje letům 1870 – 1918. Dozvíme se něco o tom, jak se měnilo postavení ženy, o etiketě v oblékání (jak mají vypadat smuteční šaty, kdy je třeba mít rukavičky…). 

Kapitola je také věnována krejčím, módním obchodním domům, které se začali množit jako houby po dešti, a módním časopisům, o nichž by se dalo říci totéž. Přibývá také volnočasového oděvu – ono jezdit na bicyklu v krinolíně z ocelových prutů asi nebylo to pravé ořechové, natožpak v ní bruslit či lyžovat tudíž krinolína ustupuje do pozadí, o pár desetiletí později ji následuje i korzet. Sukně se nám zkracují a podpatky zvyšují. První světová válka znamená předěl – ženy pomalu dostávají volební právo, začínají být emancipované, společnost je zdeptaná čtyřletou válkou a snaží se užívat si života - a to se odráží i v módě. 

Třetí díl jsem dosud v ruce neměla, nicméně se na něj neskutečně těším, první republika je zajímavé téma a móda z let 1918 – 1939 fascinující.


Pokud jsem vás alespoň trochu nalákala, jsem velice ráda a přidávám seznam podobné literatury, pokud by náhodou vaše knihovna výše zmíněnými tituly nedisponovala, či vás zajímalo jiné období. Jedná se o edici s názvem Dějiny odívání, kterou vydalo Nakladatelství Lidové Noviny.


Barok a rokoko / Ludmila Kybalová
Boty, botky, botičky / Miroslava Štýbrová
Čína, země hedvábí : od starověku po současnost / Helena Heroldová
Černá Afrika / Jana Jiroušková.
Japonsko / Vlasta Winkelhöferová
Krajky, výšivky, výšivky, prýmky / Alena L. Čechová, Anna Halíková
Lidové kroje z České republiky / Jiřina Langhammerová
Móda 20. století / Jana Máchalová
Renesance : (15. a 16. století) / Ludmila Kybalová
Severní Afrika: Maroko, Alžírsko, Tunisko / Jana Jiroušková
Starověk / Ludmila Kybalová
Středověk / Ludmila Kybalová
Od empíru k druhému rokoku / Ludmila Kybalová
Doba turnýry a secese / Ludmila Kybalová
Od "zlatých dvacátých" po Diora / Ludmila Kybalová
Vojenské odívání: od třicetileté války do počátku 20. stol. / Dagmar Kutílková
Tetování, skarifikace a jiné zdobení těla / Martin Rychlík
Žádné komentáře:

Okomentovat