pondělí 8. října 2012

PŘEČTENO: Manželka, která utekla - Tess Stimson

Název: Manželka, která utekla 
Autor: Tess Stimson 
Nakladatelství: Domino 
Počet stran: 258 
Vydáno: 2012 
Přečteno: 10/2012 

Anotace
Kate Forrestová má pocit, jako by byla neviditelná. Svého manžela Neda má opravdu ráda, ale on si snad ani neuvědomuje, že je živá. Z roztomilých dětí vyrostli hádavý puberťáci, kteří ji většinu času ignorují. Práce, která pro ni kdysi tolik znamenala, je už pouze zdrojem stresu. A matka? Ta jenom vznáší další a další požadavky... Jak se Kate přibližuje ke svým čtyřicátým narozeninám, sílí v ní pocit, že buď něco od základu změní - anebo se zblázní.

A k bláznovství má už očividně blízko, protože jednoho rána v náhlém popudu nevysedne z taxíku v centru Londýna, kde pracuje, ale dojede až na letiště. A když si v letištní hale vzpomene na svou dávnou kamarádku, která nyní žije v Římě, rozhodne se vyrazit za ní. Ano, vypláče se Julii na rameno a třeba při tom najde způsob, jak začít nový život!

Poprvé po dlouhých letech nemá žádné povinnosti, neleží na ní žádná odpovědnost, a tak se náruživě ponoří do sladkého života v Římě. Nic si neupířá: svůdné oblečení, dobré jídlo a víno, ani novou lásku, kterou tolik chtěla považovat za pouhý prázdninový flirt.... Je zkrátka šťastná.

Z opojení ji rázně vytrhne až zpráva, že se její syn ocitl ve vážném nebezpečí. Kate je bez varování postavena před nelehkou volbu mezi minulým a současným životem. Najednou si už není jistá, jestli se jí skutečně podařilo utéct před vším, co ji tak nesnesitelně tížilo. Neví ale ani, jestli by ještě dokázala opustit to, co má teď. Kate neví - ale rozhodnout se musí.


Předem bych ještě jednou chtěla poděkovat Rence za soutěž, ve které jsem tuhle knížku vyhrála.

I když je tahle knížka pravděpodobně pro starší, mě se moc líbila. Nemám děti, nemám manžela, v podstatě kromě školy ani žádné extra povinnosti a jsem zhruba o 20 let mladší, než hlavní hrdinka, proto si myslím, že jsem knihu nedokázala tak ocenit, jako by to dokázal někdo stejně starý nebo se stejnými starostmi. I tak jsem si knížku užila a můžu jí doporučit třeba jako dárek pro maminku. Jen pozor, aby se  nenechala inspirovat Kateiným nápadem... :D

Anotace je tentokrát poměrně obsáhlá, i když v závěru mírně mystifikuje. Příběh je vyprávěn z pohledu všech členů rodiny - Kate, hlavní hrdinky, Neda, jejího manžela, dvou dětí: čtrnáctileté Agness a sedmnáctiletého Guye, což je syn z Nedova prvního manželství. Další pohled na dění v rodině je Eleanořin, což je Kateina poněkud svérázná matka. Jeden příběh tak vidíme z několika pohledů, takže opět platí ono známé Kolik lidí, tolik pravd

Kate pracuje od rána do večera (a to doslova) už šestnáct let ve Fordově firmě, živí svou zahálčivou parazitující matku, povalečského manžela závislého na sázení, a dvě děti, kterým platí vysoké školné na soukromých školách. Občas se k tomu připojí i Kateina sestra Lindsay se svou splátkou hypotéky. Doma je Kate spíše za služku, děti jsou typičtí puberťáci a manžel si jí všimne, jen když chce sex. Kdo by se na to nevykašlal, že?

A tak se prostě jednoho dne nechá odvézt na letiště a vydá se na víkend do Říma za svou přítelkyní z dob mládí. Z víkendu se najednou stanou tři měsíce. Kate si užívá - navštěvuje památky, pochutnává si v italských restauracích a zamiluje do muže, který je o dvanáct let mladší, než ona. Proč se vlastně vracet? Jenže najednou se dozví, že Guy je nezvěstný a tak neváhá ani vteřinu a vrací se zpět do Londýna.

Jak to všechno dopadne vám neprozradím. Řeknu jen, že jsem byla opravdu napnutá až do (téměř) poslední stránky, netušila jsem, jaký život si Kate vybere - zda se vrátí k Nedovi nebo zůstane s novým přítelem. Je tu totiž jedna věc, která to vše ještě "trochu" komplikuje a tak není rozhodování zrovna jednoduché. 

No, jsem měkkota a přiznám se že jsem v závěru i mírně zaslzela, můžete se ale spolehnout, že vše dopadne tak, jak má a ať už je Katina volba jakákoli, zvolí správně.


Žádné komentáře:

Okomentovat