středa 9. ledna 2013

PŘEČTENO: Jak zabít milionáře - Nancy Martin

Název: Jak zabít milionáře
Autor: Nancy Martin
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 197
Vydáno: 2012
Přečetno: 1/2013

Anotace:
Mladá ctižádostivá novinářka Nora Blackbirdová patří do filadelfské smetánky. Ve "vyšší" třídě však není všechno ta skvělé, jak se na první pohled může zdát. Nora splácí dluhy, které jí zanechali rodiče, a navíc objeví během jednoho večírku tělo zavražděného miliardáře, sběratele umění a starého rodinného přítele. Rozhodne se, že za každou cenu zjistí, kdo je vrah. Podaří se Noře odhalit pravdu? Co skrývá údajný mafián Michael, který se snaží Noru získat?

Nora Blackbirdová je nejmladší ze tří sester, rodiče si užívají penze na jekémsi slunném místě a Noře zanechali rodinnou farmu a také spoustu dluhů. Aby je splatila, rozhodla se, že za 31 let své existence půjde poprvé do práce. Nezaměstanal ji nikdo jiný, než Rory Pendergast, rodinný přítel, majitel filadlefských novin Intelligencer, milionář a milovník erotického umění. A právě na jeho večírku ho najde mrtvého.  

Nora se pouští do pátrání. Kdo by mohl být vrahem? Možností je tu spousta. Mohl by to být třeba Michael Abruzzo, sexy mafián, který se snaží Noru získat, ačkoli ona jeho sympatie (alespoň zpočátku) nesdílí. A jaký je motiv vraždy? Vše se točí okolo folia s erotickými kresbami, na které měl kromě Roryho zálusk ještě někdo jiný.
Sáhla jsem po foliu a vzala mu ho. Pak jsem začala vracet sránky do koženého pouzdra. "Myslím, že na to, abys sis udělal představu o Roryho uměleckém vkusu, jsi toho už viděl dost," řekla jsem upjatě.
Abruzzo se položil na postel a spojil ruce za hlavou. "Jestli tohle je umění, asi dám galeriím druhou šanci." s. 131
zdroj

Jak zabít milinoáře je "jednohubka"  - na necelých 200 stránkách Nora odhalí vraha, zažije nějaké to dobrodružství, které k detektivce patří a zamiluje se. Přesto to není detektivka v pravém slova smyslu - takže pány rovnou musím odradit, byli byste zklamáni. Navíc mi Nora připadala coby "vyšetřovatel" mírně natvrdlá. 

Kniha je psána ich formou, je vtipná a zabere vám tak akorát jedno deštivé odpoledne. Postav je tu jako máku (ale jinak to ani nejde, musíte mít přece z koho vybírat při hledání podezřelého) a jsou dobře popsány. Přijde mi ale, že kniha mohla mít víc stránek, určité části byly dost nedotažené. V Americe má kniha úspěch a tak o sestrách Blackbirdových vyšlo do dnešního dne dalších osm knih.

Pokud máte chuť na vtipnou oddychovku, můžu jen doporučit.Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství FRAGMENT.

2 komentáře: