pátek 4. ledna 2013

PŘEČTENO: Kolotoč snů - Freya North

zdroj
Název: Kolotoč snů
Autor: Freya North
Nakladatelství: BB art
Počet stran: 367
Vydáno: 2009
Přečteno: 12/2012

Anotace:
Petra Flintová a Arlo Savidge byli do sebe v pubertě zamilovaní, ale nikdy si to neřekli. Teď, o mnoho let později, je Petra zlatnicí, ve dne vyrábí nádherné šperky ze vzácných kovů a třpytivých drahokamů, v noci si však nedokáže pořádně odpočinout, je totiž náměsíčná. Arlo žije v Severním Yorkshireu a vyučuje na soukromé chlapecké škole. Stejně jako Petra si v sobě nese tajemství, kvůli kterému nemůže spát.
Jednoho deštivého dne, v malé cukrárně, se Arlo a Petra opět setkají. Využijí druhou šanci? Opravdu stará láska nerezaví? Jenže aby se mohli milovat, musí se konečně rozloučit s minulostí - s minulostí, na kterou chce Arlo zapomenout.

Freya North je britská spisovatelka (*1967), v roce 1991 opustila doktoradské studium aby se plně mohla soustředit na psaní své knihy s názvem Sally. Čtyři roky byla na podpoře, pak ale poslala část knihy literárnímu agentovi a o rukopis začalo usilovat rovnou pět nakladatelsví. Do roku 2012 jí vyšlo dalších jedenáct knih, z nichž deset je přeloženo do češtiny.

Možná jsem poslední dobou přehnaně kritická, jedno dvouhvězdičkové hodnocení tu sřídá druhé, ale nemůžu si pomoct! Knihu Kolotoč snů jsem koupila v Levných knihách za 99 Kč a jsem opravdu ráda, že nestála víc - rozhodně bych litovala peněz. 

zdroj
Petra Flintová je zlatnice, vyrábí šperky, kochá se svým tanzanitem, který dostala od jedné staré paní, kterou znala jako malá holčička. Chodí s Robem, který je typický "bad boy", což Petra nevidí (nebo nechce vidět). Rodiče jsou rozvedení, ani jeden o ní nejeví zájem. Navíc je náměsíčná a neví proč. Když přistihne Roba inflagranti, pošle ho do háje a zlomené srdce si odjede vyléčit na druhý konec Anglie. V malé cukrárně tam náhodně potkává Arla. To už jste ale v polovině knihy a pusu si můžete zíváním roztrhnout - nebo alespoň já mohla!

Petra se snaží přijít na to, proč je námesíčná a do toho se přidá Arlova minulost, na kterou chce zapomenout. K srdci mi nepřirostl ani Arlo, ani Petra, hemží se to tu obrovským množstvím vedlejších postav a protože je děsně cool mít v příběhu sympatického homosexuála, máme ho tu taky! 

Autorčin styl byl ale to, co mi vadilo na knize nejvíc. Vypráví příběh střídavě z Petřina i Arlova pohledu a nemůže se rozhodnout, jestli bude používat ich- nebo er- formu. Když se k tomu přidá otázka zda psát v přítomném či minulém čase, je z toho terpve ten správný guláš.

Ale pokud máte náladu na něco nenáročného a máte chuť se prokousávát desítkami stran nudné omáčky - směle do toho. Možná mi ale nemusíte věřit, protože na cbdb.cz má kniha 78 % (při 10 hodnoceních a to jí hodně kazím průměr), na goodreads.com je to 3,41/6 a databazeknih.cz 73 % (14 hodnocení). Navíc získal Kolotoč snů britskou cenu za nejlepší román pro ženy roku 2008... Takže mi možná vůbec nemusíte věřit. Za mě tedy jen dvě!

Žádné komentáře:

Okomentovat