čtvrtek 10. ledna 2013

PŘEČTENO: Kresby v prachu - Zoë Klein

zdroj obrázku
Název: Kresby v prachu
Autor: Zoë Klein
Nakladateství: Knižní klub
Počet stran: 384
Vydáno: 2010
Přečeteno: 8/2012

Anotace:
Podmanivý román Zoë Kleinové je především příběhem o lásce. Jeho hrdinka Page, talentovaná archeoložka, už dvanáct let usilovně zkoumá pozůstatky starověku v izraelském Megidu. Zaujme ji příběh mladých arabských manželů, Ibráhíma a Naímy, kteří tvrdí, že se u nich zejvuje přízrak milenecké dvojice, a každého, kdo k nim vstoupí, se díky tomu zmocní láska a touha. Page zahájí vykopávky pod jejich domem a zanedlouho učiní zázračné objevy - objeví svitek, který napsala záhadná Anatija, a rozhodne se předat její vášnivé poselství světu, i když tím riskuje svou profesionální pověst i život. Zároveň přijde na to, že má-li se zachránit, musí ze sebe setřást prach mrtvých a zbavit se vlastní bolestné minulosti...

O téhle knize se chystám psát už opravdu dlouho, přečetla jsem ji v polovině srpna na dovolené. Z nějakých mě neznámých příčin jsem to však odkládala na neurčito. Vždycky se našla nějaká jiná kniha, o které jsem musela psát hned po dočtení. Teď už ale konečně nastal čas - říkala jsem si, že v rubrice "čeká na recenzi" už přeci jen čeká dost dlouho! Jako bonus se mi z ní dnes po otevření vysypalo asi kilo písku. Vítejte u mě doma, bulharské pláže!

Zoë Klein je americká spisovatelka, Kresby v prachu (Drawing in the Dust) jsou její prvotinou. Žije se svou rodinou v Los Angeles, kde působí jako vrchní rabínka velké kongregace. Kariéru rabínky si vybrala kvůli lásce ke starověkým textům, mytologii, liturgii a poezii, což je z knihy cítit na sto honů. 

zdroj obrázku
Kresby v prachu jsou smyšlený příběh o archeoložce Page Brookstoneové, která působí v Izraeli. Jednoho dne přijede na jejich naleziště mladý muslimský pár Ibráhím a Naíma Barakatovi, kteří jim sdělí, že v jejich domě sídlí duchové, kteří se jim snaží říct, že pod domem něco najdou. A jako bohus - každý, kdo vkročí do jejich domu, se zamiluje. Nikdo z vědců těmto bláznům samozřejmě nevěří a tak se Ibráhím pustí do vykopávek sám - přímo uprostřed svého obýváku. Page se rozhodne zjistit, o co jde, i když tím riskuje svoji profesionální pověst. A opravdu. Přímo pod obývákem manželů Barakatových nachází kostru proroka Jeremiáše a svitky, které napsala žena, jménem Anatija. Jenže takový nález vyvolá velké emoce ze strany věřících i nevěřících, odborníků, úřadů i náboženských fanatiků. Page tak čeká nejedno dobrodružství a navíc se zákonitě musí zamilovat - navštívila přeci dům Ibrahíma a Naímy!

Každá kapitola začíná citací Anatijina svitku, jeho části jsou i v textu. Kniha je psána ich formou čtivým stylem. Postavy působí reálným dojmem - jsou dobře popsány, sympatické, samozřejmě máme i nějakého toho záporáka. Všechno je dobře vyvážené - historie, láska, dobrodružství... Kniha je hodně dobře napsaná - je vidět, že Zoë opravdu píše o něčem, čemu rozumí. Navíc dokázala nepřímo popsat Izrael tak, že si během čtení říkáte, že se tam prostě musíte podívat! Dozvěděla jsem se více o Izraeli a ortodoxních židech naprosto nenásilnou formou bez nějakých popisů.

Jediné, co mi opravdu vadilo, bylo Pagino chování v otázkách vztahů. Bylo jí okolo čtyřiceti let, ale chovala se jako hloupá puberťačka a hroutila se pokaždé, když měla pocit, že to s jejím vyvoleným asi nevyjde (takže skoro pořád).

Jinak ale hodnotím knihu poměrně kladně, doporučuju ke čtení, pokud jste alespoň malinko fanoušci biblické mytologie nebo archelogie. Pokud ne, budou vás možná pasáže citující svitek nudit. Já osobně doufám, že se od autorky dočkáme něčeho dalšího.2 komentáře:

 1. Zní to zajímavě a originálně, pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Originální rozhodně byla, nemyslím si, že by někdy četla něco podobného...
   Děkuji za pochvalu :)

   Vymazat