pondělí 18. února 2013

Filmová podoba týdne (2)

Autorem tohoto meme je Niklaus a mělo by vycházet každé pondělí.
Jde o představení knihy, podle které byl natočen film nebo seriál.


Název knihy a filmu: Svět podle Garpa
Autor knihy: John Irving
Režisér filmu: George Roy Hill
V hlavních rolích: Robin Williams, Mary Beth Hurt, Glenn Close

Anotace knihy
Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace - otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.

O většině knih Johna Irvinga se říká, že jsou nezfilmovatelné, asi proto jich moc zfilmováno nebylo, i když jich má autor na svědomí poměrně dost. (V Čechách jich vyšlo zatím 14.)
Podle jeho knih vznikl film Hotel New Hampshire, který se dle názorů diváků moc nepovedl (neviděla jsem a raději ani vidět nechci) a Pravidla moštárny, která se docela povedla, z části díky tomu, že si Irving sám napsal scénář a z části díky tomu, že jsou Pravdila moštárny naprosto "neirvingovská" kniha.
Film Svět podle Garpa byl natočen v roce 1982, což mnohé z vás určitě odradí. I mě dlouho odrazovalo, nemám prostě filmy z osmdesátých let ráda. 
Navíc opravdu nemusím Robina Williamse, který zde hraje hlavní roli. T. S. Garpa jsem si představovala úplně jinak.
Pětisetstránková kniha se do 120 minut filmu těžko smrskne, to chápu, ale tvůrci filmu osekali knihu tak zvláštním způsobem, že tím spíše než samotný děj, utrpěli postavy. (I když z děje toho taky hodně zmizelo, třeba úplně celá Vídeň!)
Po kouzlu a atmosféře, která vyzařuje z knihy, není ve filmu ani vidu ani slechu a zatímco jsem se u knihy usmívala nad spoustou vtipných a bizarních situací, u filmu jsem se nepousmála ani jednou.
Pokud ale někomu z vás nevadí filmy z osmdesátek a nečetl jste knihu, možná se vám film bude líbit, extra filmový zážitek to ale rozdhoně není.

Já osobně bych film ohodnotila dvěmi hvězdičkami.
____________________________________________
Zdroje obrázků: obálka knihy zde, obrázky z filmu zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat