čtvrtek 28. února 2013

PŘEČTENO: Nikdy nevíš - Chevy Stevens

Název: Nikdy nevíš (Never Knowing)
Autor: Chevy Stevens
Nakladatelství: Knižní Klub
Počet stran: 424
Vydáno: 2012
Přečteno: 2/2013

Anotace:
Sára Gallagherová celý život toužila po jediném - dozvědět se něco o svých biologických rodičích. Po letech se jí konečně podaří dostat se jim na stopu, to, co zjistí, však nečekala ani v nejhorších snech. Matka jako jediná oběť sériového vraha žen, která mu dokázala uniknout. A otec? Co když v Sářiných žilách koluje krev zločince? Zločince, jenž o existenci své dcery, potažmo vnučky dosud neměl ani tušení? Od toho okamžiku už Sára nepátrá, ale utíká - před minulostí, zvědavou veřejností i senzacechtivými novináři...


Chevy Stevens (vlastním jménem René Unischewski) pochází z kanadského Vancouver Island u jihozápadního pobřeží kanadské provincie Britská Kolumbie. Než se stala spisovatelkou, pracovala jako realitní makléřka. Jejím prvním dílem se stal psychologický thriller Stále nezvěstná (2010), který vyšel v jednadvaceti zemích. Nikdy nevíš je její druhý román.

Sáře Gallagerové je třiatřicet, miluje restaurování starého nábytku, čímž se i živí. Chystá svatbu se svým přítelem Evanem a je matkou šestileté dcery Ally. S adoptivním otcem si nerozumí, matka je spíše pasivní. Se sestrou Melanií si neustále lezou na nervy a snad jen vztahy s druhou sestrou Lauren jsou v pořádku. Odjakživa touží zjistit, kdo jsou její biologičtí rodiče a tak si najme soukromého detektiva, aby vypátral její matku. Ta ovšem o své dceři nechce slyšet ani slovo. Je jedinou přeživší obětí sériového vraha, který znásilnil a zavraždil mnoho žen a dívek a nikdy nebyl dopaden. Skutečnost, že je dcerou táborového vraha se dostane na veřejnost a Sáru její biologický otec kontaktuje. Lituje, že vůbec po své minulosti pátrala, vzít vše zpět už ale nemůže. Zbývá jí jen doufat, že se za pomoci policie podaří táborového vraha dopadnout. 

Stejně jako v první autorčině knize je forma totožná - vše je psané ich formou a hlavní hrdinka svůj příběh vypráví během jednotlivých sezení své psychiatričce Nadine, o které toho ale nic moc bližšího nevíme. Kniha je psaná spisovným a poměrně čtivým jazykem, nicméně jsem se zhruba v polovině knihy začala nudit. O několik stránek později už jsem byla napnutá, jak vše dopadne, ale prokousat se prostředkem pro mě bylo obtížné.Myslím, že mírné zkrácení by knize jen prospělo.

Na tuhle knížku mě nalákala anotace a předchozí dobrá zkušenost s autorkou, ale jsem trochu zklamaná. Rozhodně se z toho dalo dostat víc.  Sára (a vlastně ani žádná jiná postava) mi nebyla moc sympatická. Neuměla se rozhodnout, jestli bude s policií spolupracovat nebo ne a neustále na to měnila názory.

Když knihu ohodnotím jako celek, přijde mi průměrná, takže hodnocení také průměrné.


Žádné komentáře:

Okomentovat