čtvrtek 7. února 2013

PŘEČTENO: Zítra začnu nový život - G. Legardinier

Název: Zítra začnu nový život (Demain j'arrête)
Autor: Gilles Legardinier
Nakladatelství: Domino
Počet stran: 312
Vydáno: 10/2012
Přečteno: 1/2013

Anotace:
Julie Tournellová je téměř třicetiletá Francouzka, která ještě stále hledá muže svých snů. Práci bankovní úřednice považuje za dočasný omyl a šeď jednotlivých dnů jí zpestřují jen trapasy a maléry, do nichž se s větší či menší měrou vlastního přičinění neustále dostává. Radikální změna v Juliině životě přijde zároveň s novou cedulkou na poštovní schránce v jejím domě. Ricardo Patatras… Sice nového souseda ještě ani neviděla, ale přesto se rozhodne konat. Vždyť co kdyby byl právě on ten pravý?
Plna neopodstatněných nadějí udělá Julie celou řadu věcí, od nichž by rozumná žena upustila už ve chvíli, kdy ji napadnou. Záměrně si zničí počítač a pije nenáviděné kafe, jen aby byl v její blízkosti – a také aby zanedlouho zjistila, že Ricardo je muž snad až příliš dokonalý na to, aby vůbec existoval.
Je tady ovšem jeden problém: i Ricardo má svá tajemství. A Julie potřebuje vědět o svém vyvoleném vše! Nikoho nepřekvapí (a Julii nejméně), že při odhalování záhad Ricardova života jde z jednoho průšvihu do trapasu a zase zpět, ale informuje nás o nich se statečným nadhledem. Akorát… akorát si po večerech opakuje stále stejnou větu: Zítra začnu nový život!


Ricardo Patatras připadá Julii jako hodně neobvyklé a taky hodně vtipné jméno a s umíněností sobě vlastní si dá úkol - zjistit, co je tenhle chlap zač. Jak už to tak v romantických komediích bývá, zjišťuje, že je velmi pohledný. Julie udělá vše proto, aby se s ním seznámila. K prvnímu seznámení dojde opravdu kuriózně - ve snaze zjistit o novém sousedovi něco zajímavého, se rozhodne prozkoumat jeho poštovní schránku - včetně jejího obsahu. A právě tak dochází k prvnímu kontaktu s Ricardem - potká ho na chodbě se svojí rukou zaklíněnou v jeho schránce. Na vtipně trapné situace v knize opravdu není nouze. Julie se stává Ricardem doslova posedlá. Jak již bylo řečeno v anotaci, pije nenáviděné kafe, záměrně si zničí počítač, aby jí ho Ricardo jako správný hrdina mohl spravit, chodí běhat, jen aby s ním mohla trávit každé ráno, i když běh nesnáší... A to není všechno. Ric se zdá být čím dál záhadnější a Julie čím dál posedlejší touhou zjistit o něm pravdu.

Juliinu poslednost je třeba brát tak trochu "s nadsázkou". Je dokonalým křížencem Bridget Jonesové a Amélie z Montmartru, takže pokud jednu z těchto dam milujete, není co řešit. Je to sympatická dívka se spoustou stejně praštěných kamarádek, je jí osmadvacet (i když dle jejího chování byste jí občas nehádali víc než patnáct) a její rodiče by ji nejradši viděli vdanou, ale ona stále ještě hledá svoje místo v životě. Touží po změně, práce v bance ji neuspokojuje a my se tak stáváme svědky její cesty za štěstím. I když žádnou větu o novém životě si po nocích neopakuje - tady zapracovala jen a pouze anotátorova fantazie!

Stále nedokážu pochopit, jak to ti Francouzi dělají, že umí tak nádherně vystihnout tu krásnou francouzskou atmosféru! Amelie budiž zářným příkladem, tato kniha druhým! Autorovi stačilo napsat "pekárna" a já už viděla typickou francouzskou pekárničku a sbíhali se mi sliny nad máslovými croissanty a křupavými bagetkami!

Kniha je psána ich formou, dozvídáme se tak všechny Juliiny myšlenkové pochody, u některých jsem se opravdu nasmála, u některých jen kroutila hlavou a říkala si: "Ta holka je fakt šílená! To přece nemůže myslet vážně!"

Líbí se mi i obálka - česká více než originální, což se nestává často. Slečna na fotce na mě působí hrozně sympaticky a já si Julii celou dobu představovala právě takhle!

Takže konečný verdikt: Pokud chcete porci Francie, humoru a romantiky, směle do toho! Doporučuju a hodnotím čtyřmi hvězdičkami!


Žádné komentáře:

Okomentovat