sobota 30. března 2013

PŘEČTENO: Prostě spolu - Anna Gavalda

Název: Prostě spolu (Ensemble, c´est tout)
Autor: Anna Gavalda
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 520
Vydáno: 2013 (2. vydání)
Přečteno: 3/2013

Anotace:
Výtvarnice Kamila po nocích uklízí kanceláře. Na potrhlého šlechtice Philiberta v obrovském bytě kousek od Eiffelovy věže sedá prach. Spolubydlícího z vedlejšího pokoje, kuchařského mága Franka, zajímají jen motorky a známosti na jednu noc. A někdo se přece musí postarat o jeho tvrdohlavou babičku z Tours…
Čtyři hlavní postavy románu, které nemají nic společného kromě otevřených ran minulosti. Ale stále ještě sní. Věří, že štěstí nakonec přijde. Možná že přijde, právě až budou… prostě spolu?


V knize Prostě spolu se setkáváme se čtveřicí lidí, kteří toho nemají moc společného… nebo se to tak může z počátku zdát. Pauletta Lestafierová je stará paní, žijící na vesnici a nadevše milující svojí zahrádku. Žila sama a kvůli jejímu pokročilému věku ji její jediný vnuk musel dát do domova důchodců, protože už se sama o sebe nedokázala postarat. Oba to velmi mrzí, ale jiná možnost není. Frank Lestafiere, její vnuk, pracuje jako kuchař, bere si dvojité směny, aby mohl babičce zaplatit domov důchodců, a ve svém volném čase se zajímá jen o motorky a holky na jednu noc. Žije v obrovském bytě plném starožitností společně s potrhlým šlechticem se stejně potrhlým jménem - Philibert Marquet de La Durbellière, vyděšeným, nespolečenským a koktajícím. Kamila Fauqueová je malířka. Má velice komplikovaný vztah s matkou, pracuje jako uklízečka a žije v sedmém patře ve stejném domě na Champ de Mars, v jednom malém pokoji s tureckým záchodem a nefungujícím topením. 
Philibert jednoho dne přinese polozmrzlou Kamilu do jejich obrovského bytu a od té doby zde bydlí ve třech, což bere Frank z počátku velmi nelibě. Když ale Kamila navrhne, že se o jeho jeho babičku Paulettu bude starat místo své práce uklízečky, Frank je spokojený. Pauletta je spokojená, Kamila i Philibert. A tak bydlí v tom obrovském bytě pod Eiffelovkou všichni čtyři. Každý z nich má nějaké problémy, vzpomínky, na které by rád zapomněl, příbuzné, které by rád nepotkal… 

Co na téhle knize zaujme je absence děje. V celé knížce se nic závratného nestane, přesto máte pocit, že je úplná. Autorka navodila příjemnou „typicky francouzskou atmosféru“, dokonale se do postav vžijete a nakonec je vám líto, že je musíte opustit. 
 

I stylově je kniha zvláštní. Většinu textu tvoří přímé řeči, nějakými popisy se autorka moc nezdržuje a více méně neřeší ani uvozovací věty, takže musíte dávat pozor, abyste se neztratili v tom, kdo zrovna danou větu říká. Ale líbilo se mi to. Taktéž mě zpočátku zarazilo členění do odstavců, které mi přišlo trochu nahodilé, ale zvykla jsem si.

Takže souhrnem? Naprosto jedinečná kniha, které ovšem „něco“ chybí. A nepřijdete na to, co to je. Nebo alespoň já na to nepřišla. Dle mého si čtyři hvězdičky z pěti určitě zaslouží.

Pokud máte chuť na film, byl podle knížky natočen s Audrey Tautou v hlavní roli, mě se ale nelíbil. Ani moje oblíbenkyně Audrey to nezachránila. Byl to jenom slabý odvar knížky.


Anna Gavalda (*1970) je francouzská spisovatelka, vystudovala literaturu na Sorbonně a živila se jako prodavačka, uvaděčka, pokladní, dělnice, hosteska, redaktorka svatebních oznámení a komerčních reklam nebo asistentka svého manžela veterináře.  Je rozvedená a žije se svými dvěma dětmi na předměstí Paříže. Vede rubriku o dětské literatuře v Elle, je členkou poroty Ceny komiksů v Angoulêmu a píše úspěšné romány. Po úspěchu své prvotiny, povídkové sbírky Kdyby tak na mě někdo někde čekal (česky 2003), vydala romány … a taková to byla láska (česky 2004) a Prostě spolu (česky 2006, 2013). Oba její romány byly zfilmovány. Poslední dvě díla jsou Člověk není nikdy úplně šťastný (česky  2009) a novela Báječný únik (česky 2010).Děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.CZ za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu si můžete objednat ZDE.
 3 komentáře:

 1. Mě už začalo mást jenom to, že se tam vyskytují 4 postavy a očekávala jsem, kdy přijde ten velký BOOM v podobě napínavého děje. Nikdy mě nebavily knížky napsané stylem „jen tak“, ale jako oddychovka to může být super ;) Myslím, že na letní dny jako dělané :)
  A pokud se ti zalíbilo prostředí Francie, můžu jedině doporučit Polibek pro Annu od Stephanie Perkins :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mám radši knížky, kde se něco děje, ale tohle bylo hodně hezké, i když se tam nic závratného nestalo....
   Děkuju za tip, na Polibek už jsem koukala dřív. Možná se k ní někdy dostanu, ale teď toho mám hrozně moc... :D

   Vymazat
 2. O knize slyším poprvé, ale vypadá moc pěkně :)

  OdpovědětVymazat