středa 3. dubna 2013

PŘEČTENO: Dvojí život Heleny Grahamové - Anne Brontë

Název: Dvojí život Heleny Grahamové (The Tenant of Wildfell Hall) 
Autor: Anne Brontë
Počet stran: 364
Vydáno: 1975 (1995, 2011)
Přečteno: 3/2013

Příběh začíná celkem obvykle - do ospalé vesnice se přistěhuje mladá vdova, Helena Grahamová, se svým pětiletým synkem Arthurem. Žije ve schátralém domě Wildfell Hall, není příliš společenská, návštěvám sousedů se pokud možno vyhýbá a veškerý volný čas tráví malováním nebo se svým synem. Začíná všeobecná šuškanda, protože její chování je poměrně neobvyklé. Helena Grahamová má určitě nějaké tajemství! Jediný, kdo paní Grahamovou brání je Gilbert Markham, statkářský synek, který se do ní okamžitě zamiloval. Heleně ovšem ani Gilbert není lhostejný, jednoznačně ale vylučuje, že by jejich vztah mohl mít budoucnost. Navíc to vypadá, že Gilbert není jediný, kdo paní Grahamovou navštěvuje, všichni si začínají povídat o tom, že návštěvy pana Lawrence na Wildfell Hall, Gilbertova přítele, jsou podezřele časté...

Dále děj nebudu prozrazovat. Dvojí život Heleny Grahamové je sice poměrně známá kniha, ne-li přímo klasika, (i když méně známá, než díla zbylých sester Brontëových, což je podle mnicméně může se klidně stát, že ji hodně z vás nečetlo a ani netuší, jakým směrem se bude děj ubírat. Nerada bych něco vyzradila, sama to nemám ráda ani u děl, která jsou více než "profláklá". 

Příběh by se dal rozdělit na dvě části. Jednou jsou dopisy Gilberta Markhama svému příteli Halfordovi, ve kterých mu líčí události, které zažívá, spojené s osobou Heleny Grahamové. Druhou částí jsou deníkové záznamy samotné Heleny, které dá Gilbertovi k přečtení, a z kterých se čtenář dozvídá celou její minulost. Forma deníkových záznamů či dopisů je v literatuře devatenáctého století poměrně častá. Já osobně jí sice moc nemusím a dávám přednost klasické er-formě, nicméně nijak výrazně se mi nepříčí a na zážitku z knížky nijak neubrala, zde bych řekla, že spíše naopak.

Stejně jako autorčina sestra Emily, dokáže i ona dokonale vykreslit kladné, ale hlavně záporné stránky povahy, takže každá postava v knize má své "mouchy" a žádná není dokonalá, což se mi líbilo. Postavy působí věrohodně a reálně.

Dvojí život Heleny Grahamové rozhodně doporučuju k přečetení, pokud máte rády (nebo rádi, abych případné pány nediskriminovala... ale pochybuji, že se nějaký takový najde) Jane Eyrovou nebo Na Větrné hůrce, můžu říct, že je téměř vaší "povinností" přečíst si knížku té "nejméně známé sestry". Že je méně známá rozhodně neznamená, že je její dílo méně kvalitní, osobně si myslím, že se svým sestrám rozhodně vyrovná.

Ještě bych zmínila mini seriál, který vznikl v roce 1996 a ve kterém hrají hlavní roli moji dva oblíbenci - Tara Fitzgerald (kterou můžete znát jako Susan z českého filmu Tmavomodrý svět) a Toby Stephens. Osobně jsem tenhle třídílný seriál neviděla a pravděpodobně ani neuvidím, nerada si kazím svojí představu o podobě hlavních postav - nemůžu ty filmové herce pak vyhnat z hlavy... :D

V jedné části Heleniných deníků jsem se nemohla dočkat, až jí přečtu a trochu se to vleklo. V závěru mi navíc nesedělo jisté Helenino chování (ale řekla jsem, že nebudu spoilerovat), takže půl hvězdičky pryč,  i tak je to ale naprosto zasloužených čtyři a půl.xxx


Anne Brontë (1820 - 1849), nejmladší ze sester Brontëových. Se psaním začala již v dětství společně se svými dvěma sestrami a jejichž společná sbírka básní vyšla pod pseudonymem (Currer, Ellis a Acton Bellovi) roku 1846, bez úspěchu. V roce 1847 dokončila román Agnes Grey, o který však (na rozdíl od knih jejích sester) neměli nakladatelé zájem. V roce 1848 umírá její bratr a sestra Emily. Tentýž rok vychází Anne její druhý román The Tenant of Wildfell Hall, ve kterém, inspirována tragickým osudem vlastního bratra, zachytila problémy manželského soužití a alkoholismu. Zemřela ve Scarborough, kam se odjela léčit z tuberkulozy o rok později.

Zdroje:
obálka knihy
ostatní obrázky
"bio" a portét Anne Brontë

4 komentáře:

 1. Vynikající knížka, miluji ji :)

  OdpovědětVymazat
 2. Na knihu sa chystám - cez leto mám naplánované prečítať Winnetoua a dočítať všetky knihy od sestier, ktoré som ešte nečítala :)

  OdpovědětVymazat
 3. jane Eyere som mala rada, takze to môzne, ze toto mi tiez sadne ... pridávam do zoznamu neprecítaných kníh, ktoré postupne skrtam xD

  OdpovědětVymazat
 4. Tuhle knížku jsem poprvé četla jako mladší, ale vždy se k ní ráda vracím, moc jsem si ji oblíbila. :)

  OdpovědětVymazat