středa 10. dubna 2013

PŘEČTENO: Tady všude byl... Ladislav Smoljak - kol. autorů

Název: Tady všude byl... Ladislav Smoljak
Autor: kol. autorů (P. Taussig, Z. Svěrák, A. Krob, P. Rut)
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 168
Vydáno: 2013
Přečteno: 3/2013

Anotace:
Kniha vystihující Ladislava Smoljaka v jeho různých životních rolích. Biografická zkratka od malého žáka, přes asistenta na Fakultě technické a jaderné fyziky, spolutvůrce fenoménu Cimrman, až po smělého námořního vlka na Slapech. 

Redaktor - Učitel - Herec - Autor - Režisér - Stavitel - Hospodář - Zlepšovatel - Námořník - Táta - Děda - Kamarád - Občan  


Vždycky, když mi domů přijdou nové knížky, mám takový zvyk - otevřu první, přečtu jednu až dvě stránky a vrhám se na další. Ta, která mě po dvou stranách zajala nejvíc, vyhrává a čtu ji jako první. Když jsem si v pondělí z pošty přinesla zásilku s recenzními výtisky od nakladatelství Fragment, otevřela jsem knížku o Ladislavu Smoljakovi s tím, že si opět přečtu jednu dvě stránky a kouknu, co tam máme k přečtení dalšího. Na nic dalšího ale nedošlo. Začetla jsem se do první stránky, do druhé a nakonec jsem knížku odložila večer - přečtenou.

Smyšlená postava Járy Cimrmana se světovým vynálezcem a geniálním vizionářem samozřejmě nestala náhodou, ani z Božího rozmaru. Táta sám totiž jedince schopné něco nového vymyslet a případně i sestrojit vždy velmi obdivoval, nakonec sám takovým věčným zlepšovatelem a vynálezcem samoukem vždycky byl! Když si vzpomenu na naše společné hovory, většina z nich se točila kolem toho, jak něco (politiku, svět, kafemlýnek – cokoli!) vylepšit, přestavět, především pak změnit k lepšímu. Přitom nešlo o nic revolučního. Byl vynálezcem čapkovského rozměru všedního dne, navíc se to v něm snoubilo i s jeho mentalitou šetrného hospodáře. Nechtěl zásadní změny, chtěl, aby věci fugovali lépe, rychleji a hlavně úsporněji. Akční rádius měl ale jinak v podstatě neomezený. Od představ, jak lépe a účinněji organizovat stavbu domu, až po hokejový "zlepšovák" na proměňování přesilovek v souboji s ruskou sbornou. "Kdyby tenhle hráč zajel sem a ten druhý plnou rychlostí nenápadně na druhou stranu vedle branky..." ukazoval nám prstem na rozmazané televizní obrazovce a přes naše skeptické výrazy okamžitě usoudil: "Musím to zavolat Hlinkovi!"
s. 24
Na knize se podíleli osoby ze Smoljakova okolí, ať už jeho divadlení či filmoví kolegové, jeho dva synové a dvě dcery či vnoučata - Josef Abrhám, Petr a Eva Bruknerovi, Miloň Čepelka, Václav Havel, Ivan Hlas, Andrej Krob, Petr Reidinger, Přemysl Rut, Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Zdeněk Škrlant, Pavel Taussig,  David, Filip, Alžběta a Kateřina Smoljakovi a vnoučata Natálie, Jakub a Štěpán.
Ladislav Smoljak, 9. prosince 1931 - 6. června 2010

Ladislav Smoljak je v knize zobrazen ve všech svých životních rolích, ať profesních, kdy začínal jako učitel matematiky a fyziky, pokračoval v Divadle Járy Cimrmana a několikrát si "odskočil" coby filmový herec a režisér, či čistě rolích soukromých, v roli otce. Kniha je členěná na drobné kapitoly, z nichž každou psal někdo jiný. 

Bohatá je kniha i na fotografie, ať už dokumentárního, tak rodinného charakteru. V přímých řečích máte pocit, jako byste tohoto spoluzakladatele Divadla Járy Cimrmana slyšeli promlouvat jeho zvláštním vysokým hlasem.

Rozhodně můžu knížku doporučit všem fanoušům Divadla Járy Cimrmana, či fanouškům dvojice Smoljak & Svěrák. Za sebe hodnotím plným počtem hvězdiček a jsem moc ráda, že můžu tuto knížku vlastnit.Pavel Taussig (*1949 v Olomouci) je český filmový historik, scenárista, novinář a publicista. Jedná se o významného českého filmového historika, který své práce také, mimo jiné, pravidelně publikuje v různých společenských, televizních, rozhlasových a filmových časopisech. 

Zdeněk Svěrák (*1936 v Praze), humorista, scénárista, textař, herec a dramatik. Je známý také svým působením v divadle Járy Cimrmana.  Byl učitelem českého jazyka, redaktor ČS rozhlasu,  v 70. letech se začal více věnovat písním, filmu a divadlu. Společně s Ladislavem Smoljakem a Jiřím Šebánkem vymyslel legendárního Járu Cimrmama, Jako herec je známý především díky hlavní roli ve filmu Kolja (který režíroval jeho syn Jan a za nějž dostal Oscara). 

Andrej Krob (* 1938 v Chebu) divadelní scenárista a režisér, je znám jakožto první inscenátor divadelních her Václava Havla. Působil v Divadle Na zábradlí a je zakladatelem Divadla Na tahu.

Přemysl Rut (*1954 v Kutné Hoře) literát, dramatik, hudebník, režisér. Působí v Českém rozhlasu a České televizi jako redaktor.
__________________________
zdroj anotace, obrázku.


Za recenzní výtisk děkuji nakladateství FRAGMENT.
Knihu si můžete objednat ZDE.


4 komentáře:

 1. Knížka mě hodně zaujala, už jenom obálkou, která se mi hodně líbí. Těším se, až si ji také přečtu.

  OdpovědětVymazat
 2. Taky bych si tuhle knihu ráda přečetla doma jsme Cimrmanovci jak řemen! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jedině doporučuju. Dozvěděla jsem se tam spoustu věcí, který jsem předtím ani netušila. Třeba jak vznikla hláška "V Českých Budějovicích by chtěl žít každý!" (nebo spíš následný komentář K. I. Prácheňského) Tuhle mám fakt ráda, protože sama poblíž ČB bydlím... :D
   Taky Cimrmana miluju, Záskok a České nebe znám už snad nazpaměť, ale pořád si to pouštím... :)

   Vymazat
 3. Týjo, jsem nadšená, příští týden k té knížce mířím v knihovně.
  Nejsem nadšencem do životopisů, ale DJC mám moc ráda, Smoljak je z nich asi můj nejoblíbenější a jestli se jeho životopis až takhle povedl (ta ukázka mě přesvědčila), jdu do toho!=)

  OdpovědětVymazat