středa 10. července 2013

PŘEČTENO: Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla - C. D. Payne

 Název: Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla
Autor: C. D. Payne
Nakladatelství: Jota
Vydáno: 2013
Přečteno: 6/2013
Počet stran: 301

Helena Spallová je průměrná americká žena v domácnosti. Je jí hodně přes padesát, má nudného manžela Harknesse, právníka, kterého zajímá jen golf. Její senilní matka žije v domově důchodců a kdykoli za ní Helena přijde, plete si ji se svou sestrou Maddy.  Heleniny tři děti se zrovna moc nevyvedly - téměř dospělá Monica si našla dost podivného přítele, který aspiruje na titul Hnusák roku a odstěhovala se do společného bytu, Kyle sice studuje vysokou školu, ale matce se ozve, jen když chce peníze a šestnáctiletá pubertální Casta je kapitola sama pro sebe. Helena žije s manželem v obrovském domě s rozlehlými pozemky v Pepper Pike v Ohiu a vede ničím nerušený, naprosto nudný a fádní život. 

K večeři jsem uklohnila experiment na téma hovězí stroganov, ovšem z vegetariánského "masa" a s netučnou kysanou smetanou ze sójovýho mlíka. Servírovala jsem ho s hnědou rýží namísto tradičních těstovin. Harkness prohlásil, že to vypadá, "jako by se mu na talíř vykálelo nějaké choré zvíře", a chutná to prý ještě hůř. s. 6.

Vše se obrátí na ruby, když zemře Helenina teta Maddy a odkáže jí domek kdesi v Euclidu. Helena z toho má radost jen pramalou - domeček je barabizna, se kterou bude před jejím prodejem spousta práce  a výdělek bude i tak minimální. Pustí se tedy velice neochotně do úklidu, při němž objeví pozůstalost jisté Glorie Anne Lenoreové, zapomenuté spisovatelky, jejíž knihy Helenu uchvátí.

Jenže proč je pozůstalost po této dámě v domě její tety? Byla snad teta Maddy spisovatelkou? Nebo někdo jiný z rodiny? Před Helenou leží záhada, kterou se snaží vyřešit za pomoci muže, který je taktéž fanouškem Glorie Anne Lenoreové. Helena navíc zjišťuje, že jí život bez dětí a bez nudného manžela vyhovuje mnohem více. A že Leigh Mulcahy, onen fanoušek Glorie Anne Lenoreové a profesor anglické literatury, vůbec není k zahození...

"Je to jen další zblbnutí profesorem angličtiny, nebo jsem potkala životní lásku v totálně nevhodným věku osmapadesáti let?" s. 122
Kniha je psána ich formou, hovorovým stylem, formou jakýchsi deníkových záznamů samotné Heleny, v nichž vtipně glosuje všemožné nastalé události. Má spoustu připomínek k jednotilivým osobám, které většinou nehodnotí příliš lichotivě. Je opravdu hodně vtipná. Některými svými postřehy vás donutí k úsměvu. 

Všechny postavy jsou skvěle popsané a vykreslené. I když by mi Helena mohla dělat svým věkem matku (případně i babičku...) naprosto jsem se s ní dokázala ztotožnit a byla mi hodně sympatická, i přesto (nebo spíš proto?), že občas se absolutně nechovala na svůj věk.

Kniha je také mírně "detektivně" laděna. Helena společně s profesorem Leighem Mulcahym pátrá po totožnosti Glorie Anne Lenoreové a vy můžete hádat a přemýšlet, kdo z Helenina okolí by to asi mohl být. Autor vám dá spoustu falešných stop, takže musím přiznat, že jsem na správnou odpověď nepřišla a celé rozuzlení pro mě bylo velké překvapení.

Knížku rozhodně doporučuju k přečtení! Je to vtipná a trochu napínavá oddechovka, kterou prostě neodložíte, dokud ji nepřečtete celou. Za sebe hodnotím plným počtem hvězdiček.


C. D. Payne (1949) je americký spisovatel, významný představitel absurdního humoru. Vystudoval evropskou historii na Harvard College a žije se svou manželkou v Ohiu. Proslavil se zejména sérií knih o fiktivním mladíkovi Nicku Twispovi, pojmenovanou Mládí v hajzlu.


Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.CZ.

Knihu si můžete objednat ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat