úterý 6. srpna 2013

Přečteno: Slepá skrvna - Torkil Damhaug

Název: Slepá skvrna
Autor: Torkil Damhaug
Nakladatelství: Jota
Vydáno: 2011
Přečteno: 7/2013
Počet stran: 424

Anotace:

Psychologický thriller o krutosti a temnotách lidské duše.

Září 1996. Jo, dospívající dvanáctiletý chlapec, tráví se svou rodinou prázdniny na Krétě. Slunce, moře, krásné dívky. Mohlo by to vypadat jako splněný sen. Ale Jo to takto nevnímá. Je znechucený matkou a jejím přítelem, kteří tráví veškerý čas popíjením, zatímco Jo se musí starat o své malé sourozence. Jediný, s kým si Jo rozumí a kdo mu dokonce pomáhá ve snaze získat vysněnou dívku, je muž, který si nechává říkat Sako. Jednoho dne Jo překvapí svůj objekt lásky v objetí s někým jiným a vzteky umučí kočku, jejíž mrtvé tělo zavěsí dívce na dveře.

Prosinec 2008, Oslo. Mladá psychoterapeutka Mailin náhle zmizí. Její mladší sestra Liss se vrací z Amsterodamu, kde se protloukala jako modelka, a snaží se vypátrat, co se s její sestrou stalo. Naděje zmizí ve chvíli, kdy je nalezeno zohavené tělo její sestry.
Jaké je spojení mezi prázdninami na Krétě, chlapcem Joem, tajuplným mužem jménem Sako a rokem 2008, Liss a Mailin? Proč musela Mailin zemřít? Jaká je pravá tvář psychopata, který neváhá svoje oběti nejdříve oslepit?

Slepá skvrna je román plný krutosti a zároveň precizní psychologickou studií temnoty lidské duše. Damhaug nejenže čtenáře nenechá vydechnout, ale umí i přesvědčit, že jeho spletitý příběh by mohl být pravdivý a že by se mohl odehrát kdekoli na světě.

 ***

Kniha Slepá skrvna od autora s (pro mě) nezapamatovatelným jménem Torkil Damhaug je další ze série severských krimi, jejichž masové vydávání odstartovala úspěšná série Millénium. Já osobně mám slabost jak pro Skandinávii, tak pro krimi/thrillery, takže se dá říct, že jsem propadla téhle vlně. Kniha mě zaujala zejména díky jejímu vysokému hodnocení na databazeknih.cz i goodreads.com a také díky obálce, ze které ta mrazivá severská atmosféra sálá.

Děj nebudu blíže rozepisovat, protože je podle mě dobře shrnutý v anotaci a nechci moc spoilerovat. Zápletka je dobře propracovaná. Celou knihu máte pocit, že vlastně všechno víte. Že autor je trouba a že po tolika narážkách už prostě víte kdo je vrah a kdo je Sako. V závěru ale zjistíte, že vše bylo úplně jinak a autor si s vámi jen zahrával. Z knížky máte mrazivý pocit a je tak trochu temná a depresivní.

Kniha je psána er formou z pohledu začínající modelky Liss Bjerkeové. Objevují se i pohledy ostatních postav - a to tajemného náctiletého Joa a stejně tajemného muže s přezdívkou Sako. Úvod knihy se odehrává v roce 1996, ale vzápětí se přesouvá do konce roku 2008. Slepá skrvna má trochu pomalejší rozjezd a taky mi malinko trvalo než jsem si zvykla na autorův styl, ale brzy bylo vše v pořádku a už nemáte nejmenší šanci se od knížky odtrhnout.

Velkým plusem je propracovaný děj a psychologie postav, kterých je tu poměrně velké množství, ale neztrácíte se v nich. Postavy se v téhle knize nedělí na dobré a špatné. Každá má své klady a své zápory, nikdo není 100 % špatnýnebo 100 % klaďas. Působí tak reálným dojmem.

Ačkoliv se v knížce nevyskytuje nic z typické "povinné výbavy každého thrilleru" (tj. nadmíru inteligentní detektiv, honičky, přestřelky a akce všeho druhu) rozhodně se u knížky nenudíte ba naopak. 
Mě se dostalo do rukou vydání z roku 2013. Starší vydání z roku 2011 mělo horší překlad, na který si mnoho čtenářů stěžovalo. Překlad byl v nové verzi upraven a tak nic neruší čtenářský zážitek. 

Slepou skrvnu doporučuji všem milovníkům severu či severských thrillerů/detektivek, ale i všem, kteří mají rádi propracovaný děj či složité postavy.  Rozhodně stojí za přečtení! Čtyři hvězdičky z pěti.

Za recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.CZ.

Knihu si můžete objednat ZDE.


Torkil Damhaug se narodil v roce 1958 v Lillehammeru, vystudoval antropologii a literární teorii na univerzitě v Bergenu. Než se pustil do studia medicíny, potuloval se podle vlastních slov po Francii a živil se příležitostnou prací. Řadu let působil jako psychoterapeut a psychiatr, jeho literární debut vyšel roku 1996, nyní žije jako spisovatel na plný úvazek v městečku Lørenskog nedaleko norského hlavního města. Jeho knihy zaznamenaly výrazný zahraniční úspěch, byly přeloženy do němčiny, francouzštiny, ruštiny, holandštiny, polštiny a turečtiny.

1 komentář:

  1. Vypadá to moc lákavě :) Líbí se mi obálka, a tvoje recenze mě také nalákala. Myslím, že přechytřelých detektivů už bylo až až a klidně se bez nich obejdu :D A potěšující je i ta vypracovaná psychologie postav, protože černobílé postavy jsou mou noční můrou - hlavně ty andělsky kladné. Navíc jsem severských thrillerů ještě moc nečetla a to jsem jim docela přišla na chuť :)

    Pěkná recenze a díky za doporučení :)

    OdpovědětVymazat