sobota 28. září 2013

PŘEČTENO: Sto jmen - Cecelia Ahern


Název: Sto jmen (One Hundred Names)
Autor: Cecelia Ahern
Nakladatelství: BB/art
Vydáno: 2013
Přečteno: 9/2013
Počet stran: 319

Anotace:
Novinářka Kitty Loganová přišla o práci v televizi po odvysílání reportáže, v níž na základě křivého svědectví obvinila bezúhonného učitele, že zneužil studentku a přivedl ji do jiného stavu. Nemůže si být jistá ani svým hlavním zaměstnáním v redakci časopisu Etcetera, který donedávna řídila její přítelkyně a rádkyně Constance, ale právě v době soudní dohry Kittyina skandálu podlehla rakovině. Nešťastná mladá žena, od níž se po aféře odstěhoval přítel a rozkmotřil se s ní i dlouholetý kamarád, se teď upíná k jedinému cíli. Chce splnit poslední přání své zemřelé zaměstnavatelky a napsat v jejím zastoupení příběh, který si Constance vysnila, ale nikdy ho nevtělila na papír. Je to však úkol těžší, než se zdá, protože dědictví zemřelé šéfredaktorky – obálka s podklady pro napsání zamýšlené reportáže – obsahuje jenom jediný list papíru se stovkou neznámých jmen. Kitty musí zjistit, o jaké lidi jde a jaké tajemství je spojuje. A zároveň s tím, jak pátrá po jejich totožnosti a osudech, poznává i sama sebe.

„Sto jmen, sto lidí, sto osudů…

Novinářka Kitty Longová se ujímá tajuplného dědictví – jediného listu papíru se seznamem stovky lidí, který je klíčem k nevšednímu příběhu“

Kdo čte pozorně můj blog ví, že pro Cecelii mám slabost. Mám její knížky ráda, každá mě něčím osloví, ale tentokrát se jí to bohužel moc nepovedlo. Předem vám prozradím, že téhle knížce něco chybělo. Nebyla špatná, to vůbec, ale chybělo tomu to něco, co, vás uchvátí a vy si řeknete, že tohle je fakt super příběh. Možná je to z části proto, že jsem se příliš těšila – anotace mě zkrátka navnadila až moc.

I když autorčiny náměty působí občas mírně kýčovitě, nelze jim upřít nápaditost. Líbí se mi, jak do téměř každého svého příběhu dokáže vpašovat trochu nadpřirozena a nereálna a dokonale to propojit s reálným světem, jak ho známe – k čemuž v téhle knížce nedošlo a což mi trochu chybělo. 

Něco málo k ději:

Novinářka Kitty Loganová nemá zrovna dobré období. Právě prohrála soud s Colinem Mauguirem, kterého na základě falešného udání obvinila z něčeho, co nespáchal, rozešla se s přítelem, zemřela jí přítelkyně Constance a ještě jí hrozí propuštění. Její spásou je pouze seznam jmen, který jí Constance přenechala s tím, že z toho bude zaručeně výborný článek. Co ale všechny osoby ze seznamu spojuje? Jaká má být hlavní myšlenka onoho článku? 

Kniha je psána er-formou z pohledu Kitty a objevuje se zde (logicky) poměrně velké množství postav, které jsou ale dobře vykreslené a nemáte v nich guláš. Nemusíte se bát, že by se autorka hodlala věnovat všem postavám se seznamu – je vám jich představen jen zlomek, přesto se ale necítíte nijak ošizeni. Příběh plyne velice rychle, za což může i skutečnost, že se celý děj odehrává během několika mála dnů, v nichž musí Kitty odhadlit, co všehno ony osoby ze seznamu spojuje nebo nespojuje a co s němi všemi vlastně Constance zamýšlela.

Pokud máte chuť na něco nenáročného, milého a se šťastným, až téměř přeslazeným koncem, můžu Sto jmen doporučit. Tahle knížka rozhodně nebude patřit mezi moje oblíbené, ale rozhodně na Cecelii nezanevřu. Další její knihu opět plánuju pořídit. Pro tentokrát tři hvězdičky.


Cecelia Ahern se narodila roku 1981 a žije v irském Dublinu. Vystudovala obor žurnalistika a mediální komunikace. V jednadvaceti letech vydala svůj první román P. S. Miluji Tě, který začala psát už ve svých čtrnácti letech. Okamžitě po uveřejnění se stal mezinárodním bestsellerem a získal mnoho ocenění. Podle tohoto románu byl natočený stejnojmenný úspěšný film. Obrovský mezinárodní úspěch zaznamenala i její druhá kniha Kde končí duha a také další romány: Kdybys mě teď viděla, Cesta ze ztracena, Díky za vzpomnínky, Dárek, Vzpomínky na zítřek, Dívka za zrcadlem, Až se tě život zeptá... Cecelia Ahern je dcera bývalého irského premiéra, napsala také řadu povídek a jejich výtěžek věnovala na charitu. Poslední dobou se začíná prosazovat jako televizní producentka.

Žádné komentáře:

Okomentovat