pátek 15. listopadu 2013

PŘEČTENO: Má poslední vévodkyně - Daisy Goodwin


Název: Má poslední vévodkyně (The American Heiress)
Autor: Daisy Goodwin
Nakladatelství: Ikar
Vydáno: 2012
Přečteno: 6/2013
Počet stran: 462

Anotace
Američanka Cora Cashová se do Anglie vydává hledat budoucího manžela z donucení – její matka se totiž nehodlá spokojit s nikým menším než baronem nebo vévodou. Když se zamiluje do toho, u kterého by to čekala nejméně – Iva, devátého vévody z Warehamu –, a posléze přijme k matčině velké radosti jeho nabídku k sňatku, netuší, jak spletitou hru plnou intrik, lží a tajemství právě odstartovala. Brilantní románový debut z Anglie konce 19. století."Jestliže trpíte abstinenčními příznaky po Panství Downton, lék najdete u Daisy Goodwinové. Její román je nesmírně bohatý na nejmenší detaily své doby."
Allison Pearsonová, Daily Telegraph


Nechala jsem se zlákat textem Allison Pearsonové a knihu si koupila - miluju Dowton Abbey a vzhledem k pauze, která zrovna byla mezi třetí a čtvrtou sérií, jsem se rozhodla sáhnout po něčem podobném.

Daisy Goodwinové nelze upřít znalost zvyků, zlozvyků a chování britské šlechty ani amerických zbohatlítků. Co je v jedné zemi považováno za módní, v druhé zemi vnímají jako něco nemístného a téměř vulgárního. Na těchto kontrastech se vlastně položena zápletka. Když k tomu přidáte hezkou, bohatou a podnikavou hlavní hrdinku, pohledného, leč zchudlého vévodu a trochu té milostné zápletky, vyjde vám z toho Má poslední vévodkyně

Autorčin styl byl na mě ale příliš popisný - popisovala exteriéry, šaty, obrazy, jen když šlo o popis citů, tak šetřila. Proto nelze knihu zařadit mezi červenou literaturu. Nemůžu ji zařadit ani mezi historické romány, na to obsahovala málo historických reálií.

Kniha je psána er formou, pohledy se však střídají. Postavy byli sice poměrně dobře popsané, nicméně mě nikterak neoslovila ani jedna z nich. 

Příběh mě nijak nenadchl, nebyl nijak originální. Autorčin styl mi také moc nevyhovoval právě kvůli té popisnosti, nicméně stále je to lehčí nadprůměr. Je to hodně subjektivní hodnocení a rozchází se  s většinou ostatních, např. na databazeknih.cz má kniha při 13 hodnoceních přes 80 %!

I tak ale můžu s klidným svědomím doporučit jako takovou oddychovku popisující přelom 19. a 20. stletí v anglické vyšší společnosti. Rozhodně bych nesrovnávala s Downton Abbey - možná mají podobné kulisy, ale rozhodně se tahle knížka nemůže rovnat seriálu. Po nečem dalším od autorky pátrat pravděpodobně nebudu. 


Daisy Goodwinová se narodila v roce 1961 a v současné době se jedná o známou britskou televizní producentku a především také spisovatelku. Tato autorka absolvovala Westminster School a Queen's College v Londýně, studovala také historii na Trinity College v Cambridge a před svým nástupem na BBC chodila také na Columbia Film School. 
Jejím prvním publikovaným románem byla právě kniha Má poslední vévodkyně, která byla ve Spojeném království vydána v měsíci srpen roku 2010, v červnu 2011 toto dílo vyšlo pod jiným názvem také v Kanadě a USA. Již dříve však Daisy Goodwinová psala své básně, vydala také osm antologií a monografií pod názvem Silver River.

Žádné komentáře:

Okomentovat