sobota 8. února 2014

PŘEČTENO: Zahrada kostí - Tess Gerritsen

zdroj obrázku
Název: Zahrada kostí (The Bone Garden)
Autor: Tess Gerritsen
Nakladatelství: Knižní klub
Vydáno: 2009
Přečteno: 12/2013
Počet stran: 336

Anotace:
Neznámé kosti, neodhalená tajemství a nevyřešené zločiny vrhají své zlověstné stíny až do současné doby - nový strhující kriminální román bestselleristky Tess Gerritsenové. 

Autorka v něm důmyslně propojuje osudy současných postav (na scénu opět přivádí soudní patoložku Mauru Islesovou) s příběhem z devatenáctého století, osvědčuje přitom dokonalou znalost historických reálií včetně nesnadných počátků moderní medicíny a temnou spletí hrůzných zločinů směřuje k šokujícímu závěru.


Čerstvě rozvedená Julia Hamillová se pouští do zvelebování zahrady svého nově koupeného domu, když se jí podaří objevit lidskou lebku. Přivolaní odborníci odhadnou stáří lebky na zhruba dvě stě let a prozradí Julii, že onou osobou na její zahradě je žena, která byla zavražděna. Julia se pustí do hledání totožnosti zavražděné ženy sama. Dopomáhá jí k tomu Henry, starý muž, jehož příbuzní dům dříve vlastnili a který je majitelem nemalého množství krabic s dokumenty, korespondencí a novinovými výstřižky ze kterých se Julia snaží vyčíst pravdu o existenci mrtvé ženy na zahradě.


V druhé dějové linii, která se odehrává v roce 1830, se setkáváme s nadaným, leč chudým medikem Norrisem Marshallem, který si na studia přivydělává dost pochybnou prací - krade mrvá těla z hřbitovů, aby mohla být následně použita pro univezitní účely. Setkáváme se též s mladou Rose Conollyovou a její sestrou Aurnií, která záhy umírá na horečku omladnic. A jejímu novozenému potomkovi někdo usiluje o život. Rose se o novorozenou dceru své sestry navzdory své chudobě stará sama a nedbá na nebezpečí, která jim oběma hrozí.

Jenže v okolí se potuluje vrah. Nejprve je zavražděna jedna z ošetřovatelek bostonské nemocnice, která byla přítomna narození malé Margaret a podezření padá na Norrise. Vražd přibývá a opět se celým Bostonem šeptá, že vrahem je jistě Norris Marshall. Jenže on i Rose Conollyová ví, že je nevinný. A že vrah nosí černou pelerínu a je nezbytné ho najít dříve, než zemřou další lidé nebo se něco stane malé Margaret.

Děj působí dojmem lehce překombinovaným, ale nenechte se zmást. Autorce se povedlo do třísetstránkové knihy nakombinovat tu správnou dávku napětí, historie, milostných vztahů i lékařského prostředí.

Osobně nemám ráda knihy z lékařského prostředí, které se odehrávají v minulosti. Většina z nich je psána podle téhož vzoru: starý doktor-konzerva, který absolutně popírá existenci bakterií, virů či podobných výmyslů, nemluvě ani o zbytečnosti hygieny. Jeho zaručenou ozdravnou metodou je pouštění žilou. Jeho opakem je mladý, nadějný, chudý medik, který věří tomu, že mytím rukou předejde všem chorobám... Je to zkrátka nefér. Samozřemě, že my dnes víme, kde je pravda, ale proč by měl být starý doktor-konzerva zobrazován jako záporná postava jen protože svou práci vykonává tak jak ho to naučili ve škole? Se to autorovi machuruje, když ví jak to je! /Ehm, konec úvahy nad stereotypností postav/. Tomu se trošinku nevyhneme ani v této knize, ale není to hlavní námět, jen taková vedlejší kolej, takže se to dalo přežít.

Autorčiny popisy byly místy možná až příliš barvité - popis nemocnice 19. století, vyhrabávání mrtých těl z hrobů a popisy amputací končetin nejsou pro slabší povahy, ale rozhodně dojem z knihy nezhoršily, ba právě naopak.

Jinak je ale příběh odvyprávěn mistrovsky. Nechybí v něm naprosto nic, hlavní postava je sympatická mladá slečna v nesnázích, kterou si musíte oblíbit. Máme tu typického záporáka i postavy, které si oblíbíte. Čte se to samo a nakonec jsem byla docela zklamaná, že už je konec. Rozhodně se v budoucnu nebudu knih od této autorky bát ani se jim vyhýbat. 

Takže hodnotím čtyřmi a půl hvězdičkami a rozdhoně doporučuju k přečtení, pokud máte chuť na něco napínavě-oddechového.Tess Gerritsen (*1953)

Čínsko-americká spisovatelka narozená v San Diegu čínským emigrantům. Má dva doktoráty. Prosadila se na literárním poli jako autorka romantických thrillerů. V roce 1996 se prosadila prvním "lékařským" thrilerem Harvest. Její thrillery jsou vysoce hodnoceny.
Podle dvou hrdinek jejích detektivek, Jane Rizzoli a Mauře Isles, byl i natočen seriál Rizzoli & Isles.

(zdroje: foto//životopis)

Žádné komentáře:

Okomentovat