neděle 6. dubna 2014

Přečteno a nezrecenzováno

Existuje spousta knížek, na které prostě nemá význam psát recenzi, protože jsou prostě tak známé, je to taková klasika nebo se o nich tolik mluví, že zkrátka vaše troška do mlýna nemá téměř žádný význam. Po padesáté psát to samé (jak je knížka originální/skvěle napsaná/úžasně romantická/neskutečně napínavá) mi přijde jako zbytečné mrhání časem. Proto jsem se rozhodla udělat takový článek o pěti knihách najednou, které jsem přečetla a ohodnotila pěti hvězdičkami

Další skupinou knížek v tomto článku jsou knížky, které jsem přečetla, líbily se mi, ohodnotila bych je taktéž pěti hvězdičkami, ale postupem času jsem četla další a další a nestihla na ně napsat recenzi. Některé jsem přečetla dokonce už v minulém roce. Protože si už ale nepamatuji bezprostřední pocity po dočtení, rozhodla jsem se shrnout těchto pár knížek do jednoho článku a jen je krátce okomentovat.

Takže tadá:

Pět výborných knížek, které jsou natolik profláklé, 
že nemá cenu psát bambiliontou pátou pochvalnou recenzi.


Hra o trůny - George R. R. Martin
Kdo by neznal knihu či alespoň seriál? Mluví se o tom neustále, momentálně jsou všichni v očekávání čtvrté série a všichni neklidně odpočítávají poslední hodiny. 
Knížka je srovnatelná s filmem - alespoň pro mě. Na druhou stranu, nevidět předtím film, asi by mě lehce znechutilo ohromné množství postav, vyskytujících se v celé sérii. I tak jsem občas lehce dezorientovaná kdo je kdo a kdo co s kým má... :D Fantasy běžně nečtu (Harry Potter budiž čestnou výjimkou), ale tohle miluju. Autor by si měl navíc Amazonu říct o provize - díky jeho knížkám jsem se rozhodla pořídit si čtečku. Zkrátka mě to nebavilo tahat v kabelce.

Zlodějka knih - Markus Zusak
Kdo ještě nečetl Zlodějku knih ať zvedne ruku. Natěšeně jsem se na knížku vrhla a zpočátku byla docela zaražená. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl vyprávění. Než jsem pochopila o co tam jde a kam a proč tím vlakem jedou. Smrtka mě štvala svými ustavičnými spoilery. Dočetla jsem jí za pár dní a tak nějak nechápala všechno to haló kolem ní. Jako, byla dobrá, to beze sporu... Po týdnu jsem se vrátila k určitým pasážím a konečně pochopila její kouzlo. Miluju tuhle knížku, ani nevím proč. Vždyť děj není nijak... originální nebo výjimečný. Zajímavá je právě tím stylem psaní, který mě zpočátku tak rozčiloval. Už chápu to nadšení které kolem ní zavládlo.

Vyhnání Gerty Schnirch - Kateřina Tučková
Ne že by tahle knížka byla mezi blogery nějak moc čtená a recenzovaná... Spíš ji četli starší čtenáři a všechen ten šrumec kolem ní už tak nějak ustal. Má poměrně konroverzní téma, na které se poslední dobou diskutuje v jednom kuse. Vyprávěna je zvláštním způsobem - nejdůležitější události Gertina života jsou přeskočeny a další kapitola navazuje těsně za nimi. Retrospektivně se k nim pak vracíme. Lehce mě znechutila skutečnost, s kým Gerta měla své dítě (v anotaci o otci dítěte nebyla ani zmínka). Celé to bylo takové lehce depresivní. Ale líbilo se mi to moc. Rozhodně se pustím do dalších autorčiných knížek - jen co vyjdou.

Na východ od ráje - John Steinbeck
Klasika. Amerika na přelomu 19. a 20. století. Rodinná sága. V téhle knížce se vyskytovala jedna postava, která byla navzdory svému zevnějšku asi nejodpornější postavou o které jsem zatím četla. Nádherně vykreslené ostaní postavy, úžasně popsaná příroda, čtivé. Symbol Kaina a Abela, který se vyvíjí přes tři generace. Nečekejte nic akčního, zkrátka si "jen" vyslechnete výborný příběh. Autor je opravdu "mistr vypravěč".
Rozhodně se stala jednou z mých nejoblíbenějších klasických knih.

Dobrodružství S. Holmese - A. C. Doyle
Další klasika. Nalákat jsem se nechala díky seriálu BBC. Sherlock Holmes a Dr. Watson, co dodat....

3 komentáře:

 1. Hm, chystám takovou dvojitou recenzi zahrnující jednu z těchto knih, tak jsi mě moc nepotěšila, že to nemá cenu psát :D

  OdpovědětVymazat
 2. Naprosto mě dostalo toto: "díky jeho knížkám jsem se rozhodla pořídit si čtečku. Zkrátka mě to nebavilo tahat v kabelce." - to nemá chybu!! :D Taky mě celkem štve ten formát, dá se to číst akorát tak doma :D Každopádně i když ještě nemám dočtený 1.díl, už teď je to má oblíbená série, je to super!! A seriál mi trochu pomáhá (vlastně hodně pomáhá) se v celém příběhu zorientovat, těch postav je celkem dost:D
  Zlodějku knih se chystám číst, jsem moc zvědavá, jak se mi bude líbit .
  Super článek!!

  PS: Recenze klidně napiš, já si je ráda přečtu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych je i napsala, ale je to u většiny knížek už delší doba, co jsem je přečetla a už si přesně nepamatuju takové ty čerstvé dojmy a pocity po dočtení. Nerada recenzuju knížky s dlouhou prodlevou... A v záloze jich mám kopici dalších, co čekají.. :)

   Vymazat