sobota 26. dubna 2014

PŘEČTENO: Voda pro slony - Sara Gruen

Název: Voda pro slony (Water for elephants)
Autor: Sara Gruen
Nakladattelství:
Počet stran: 296
Vydáno: 2008
Přečteno: 1/2014

Anotace:
Jacob Jankowski sice o svých vzpomínkách nemluvil, ale v jeho devadesátileté paměti zůstávaly. Přechovával v ní vzpomínky na dobu, kdy ho osud hodil do vlaku, v němž měl domov cirkus Benzini - nejúžasnější podívaná na světě. Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem. Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí - zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené "lodi komediantů". Právě začínala krize a každý v tomhle třetiřadém cirkuse byl rád, že má alespoň nějakou práci. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k nesprávnému muži, řediteli zvěřince s násilnickými klony. Slonice Rosie se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití. 

***

Jacobu Jankowskému, synu polských emigrantů žijících v USA, se v jedné chvíli změní celý život. Oba rodiče mu zahynou při nehodě a on zůstává na světě zcela sám a bez peněz. Studium veteriny opouští těsně před závěrečnými zkouškami a bez jediného dolaru se vydává na cestu do neznáma. Osud tomu chce, že v noci naskočí do rozjetého vlaku... a brzy zjistí, že to není jen tak obyčejný vlak, ale vagóny převážející cirkus Benzini - nejúžasnější podívanou na světě.

"Ráno zastavíme v Utice. Odvedu tě za strejdou Alem."
"Za kým? Kdo to je?"
"No, Alan Bunkel, skvělej principál. Pán a vládce známejch i neznámejch světů."
Musel jsem vypadat dost zmateně, protože Velbloud se bezzubě usmál.
"Kluku, netvrď mi, že sis toho nevšiml."
"Čeho jsem si nevšiml?" ujišťuju se.
"Kruci, pánové," vykřikne a rozhlíží se po ostatních. "On to vážně neví!"
Grady a Bill se šklebí. Jen na Blackieho to dojem neudělalo.
Velbloud se ke mně otočí, odkašle si a pomalu si vychutnává každé slovo.
"Nenaskočil jsi do obyčejnýho vlaku, hochu. Naskočil jsi do vlaku cirkusu Benzini, nejúžasnější podívané na světě."Majitel cirkusu "Strejda Al" není žádný lidumil. Mezi cirkusáky se vypráví, že nepotřebné zaměstnance nechává za jízdy vyhodit z vlaku a ředitel zvěřince, jeho pravá ruka, má násilnické sklony, které uplatňuje na své manželce Marleně. Přesto se tito dva rozhodnou zaměstnat Jacoba jako ošetřovatele.

Cirkusové prostředí má svá zvláštní pravidla a zajetý rytmus, který je zde hezky popsaný a celé to působí díky vloženým dobovým fotografiím opravdově. Mám ráda, když autor zná prostředí a dobu, do které se rozhodl zasadit svůj příběh a to Sara Gruen opravdu umí. Autorka musela opravdu hodně informací nastudovat, než něco takového napsala. Dokonce použila (s úpravami) události, které se opravdu staly.

Kniha má i několik vedlejších dějových linií, hlavní linie se však věnuje Jacobovi a jeho vztahu k Marleně, manželce ředitele zvěřince. Všechny postavy jsou propracované a nejsou tam jen tak "do počtu". Máme tu hlavní kladné hrdiny i několik klasických záporáků. A slonici Rosie si musíte zamilovat!

Tohle vše vypráví Jacob coby devadesátiletý stařík zavřený v domově důchodců, který se těší, až ho děti a vnoučata vyzvednou při příští návštěvě a zajdou se společně podívat do cirkusu, který právě dorazil do města.

První polovina knihy byla trochu slabší, ale děj se brzy rozjel a já si čtení užila. Nejsem zrovna fanoušek cirkusového prostředí, ale tohle se mi líbilo moc.

Voda pro slony je jedno z hodně mála děl, o kterém můžu prohlásit, že film je stejně dobrý jako kniha. Doporučuju a hodnotím čtyřmi a půl hvězdičkami z pěti. Pokud máte navíc slabost pro 30. léta v USA či cirkusové prostřední, neváhala bych ani vteřinu.Sara Gruenová (1969) 
je autorkou bestsellerů Riding Lessons a Flying Changes. Žije s manželem a třemi dětmi, čtyřmi kočkami, několika kozami, dvěma psy a koněm v ekologické komunitě u Chicaga.
Narodila se ve Vancouveru a vyrostla ve městě London v Ontariu, vystudovala anglickou literaturu na univerzitě v Ottavě.
V roku 1999 se přestěhovala do USA, kde se začala věnovat psaní. Už její první romány Riding Lessons a Flying Changes se střetli se čtenářským ohlasem, její třetí román Voda pro slony (Water for Elephants) se po vydání zařadil mezi bestsellery a v různých žebříčcích kraluje víc jak dva roky.

3 komentáře:

 1. Taky jsem na knihu psala recenzi a taky se mi dost líbila. Je to pěkná oddechovka, ale i trochu doják :-) Cirkusové prostředí prostě táhne...

  OdpovědětVymazat
 2. Viděla jsem film který se mi moc líbil, takže bych si jednou chtěla přečíst i knihu. :)
  Pěkná recenze!! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Knižku som si kúpila kvôli filmu, ale neľutujem, skvelá :) Tak ako aj film.

  OdpovědětVymazat