středa 4. června 2014

PŘEČTENO: Jsme přece sestry - Anne Gesthuysen

Název: Jsme přece sestry (Wir sind doch Schwestern)
Autor: Anne Gesthuysen
Nakladatelství: Host
Počet stran: 383
Vydáno: 2014
Přečteno: 4/2014

Anotace:
Tři sestry, tři životy, tři lásky — a portrét celého století. Anne Gesthuysenová napsala strhující knihu o svých úchvatných pratetách, které se dohromady dožily 282 let.

Katty, Paula a Gertruda se setkávají na Gertrudiných stých narozeninách. Chtějí plánovat budoucnost, ale nejdříve si musí vyjasnit minulost. Gertruda má stále dobrý zrak, ale neslyší — nebo spíš nechce slyšet. Paula už skoro nevidí, ale vždycky svým sestrám ráda propůjčí sluch. A čtyřiaosmdesátiletá Katty, benjamínek rodiny, chce při každé příležitosti slavit — tak jako dřív, když bývala specialistkou na PR, přestože se to tak tehdy ještě nejmenovalo. Všechny tři se vyznačují stejnou umíněností i smyslem pro humor a všechny tři trpí vrozenými problémy oběhového systému, které si samy léčí příliš silnou kávou a dobrou kořalkou — dokonce i teď, na Tellemannově dvoře, plném dávných vzpomínek.

Musím se přiznat k trošce povrchnosti. Knížka mě zaujala obálkou tak hrozně moc, že mi bylo celkem jedno o čem je a koupila jí. Až doma jsem zjistila, že ani anotace nezní zle. Sice jsem od knihy po jejím přečtením čekala něco trochu jiného, než jsem dostala, ale nejsem zklamaná. Spíše naopak.

V knize jsou vylíčeny osudy tří autorčiných tet - Gertrudy, která slaví sté narozeniny, mladší Pauly a nejmladší organizátorky Katty. V současnosti se sešly u příležitosti stých narozenin, ale dozvídáme se také vše z jejich minulosti, která mnohdy nebyla zrovna růžová a bez poskvrnky. Všeechny tři se narodily a přelomu předminulého a minulého století, zažily obě dvě světové války, které pro jejich rodnou zemi obě skončily prohrou. V knize se prolíná osobní život, který jim mnohdy připravil nemilá překvapení, která ne vždy skončila happy-endem, s životem politickým.

Líbilo se mi vykreslení jednotlivých postav. Každá ze sester byla jiná, každá měla své osobní kouzlo, i když zde byly zmíněny i jejich negativní vlastnosti, ať už nerudnost či neustálá potřeba být středem vesmíru.

Proplétala se zde minulost s přítomností, ale děj plyne lehce v před, autorka píše čtivým způsobem a nic nepůsobí chaoticky nebo zmateně, což se v dílech, kde se prolíná minulost se současností, často stává.

Z knihy je především cítit láska a úcta k příbuzným - ke třem tetám, které se dožili požehnaného věku i k Heinrichu Hegmannovi a dalším. Přestože mě se kniha líbila, něco málo v ní chybělo a já hodnotím čtyřmi hvězdičkami z pěti. I tak doporučuji k přečtení.Anne Gesthuysen  (nar. 1969)

Narodila se a vyrostla v malém městě Veen v Dolním Porýní. Vystudovala žurnalistiku a románskou filologii. Pracovala jako reportérka a autorka dokumentů pro různé televizní stanice a také pro francouzské rádio. Během posledních patnácti let se objevuje rovněž před kamerou, například v ranní show televize ARD, kde vystupuje od roku 2004. Se svou rodinou žije v Kolíně nad Rýnem. Kniha Jsme přece sestry je její první román. Práva na knihu byla již prodána do pěti zemí, v Německu se jí prodalo přes 130 000 výtisků a v žebříčku bestsellerů týdeníku Spiegel se držela téměř půl roku v první desítce. (zdroj životopisu a fota)

5 komentářů:

 1. Hrozně moc se mi líbí obálka a od chvíle, kdy jsem četla recenzi u Bastery, bych si ji taky ráda přečetla. Trochu jsem se lekla té německé obálky, nemám ráda němčinu, brrrr.

  OdpovědětVymazat
 2. Já mám němčinu zas ráda, takže už z toho důvodu bych si knížku přečetla, možná i v originálu. :) Je to opravdu zajímavá knížka, právě jsem také četla jednu recenzi u Bastery, ale teď mám jasno. :)) Hezká recenze. ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Tuhle knížku už mám vypůjčenou z knihovny a na základě recenzí se na ni těším :) Obálka je krásná, taky mě nalákala k půjčení hlavně ona.

  OdpovědětVymazat
 4. Obálka se mě také líbila hned :) Leč jsem se po přečtení anotace obávala, zda se mi bude líbit i obsah :-) Asi tomu dám šanci :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Co se týče knih, tak jsem strašně vybíravá, stydím se za to, ale často vybírám knihy jen podle obálky... a tahle mě teda zaujala hned. Je překrásná a anotace mě zaujala :)

  OdpovědětVymazat