sobota 27. září 2014

Přečteno: Jo Nesbø - série Harry Hole 1-5

Původně jsem chtěla psát recenzi na každou knihu zvlášť, ale co se týká recenzování, jsem neskutečně ve skluzu, takže jsem se rozhodla udělat článek 5 v 1. Tedy jakési představení knihy v podobě anotace a můj malý skromný názor na pár řádků, to vše na prvních pět dílů ze série Harry Hole. Jsem tedy přesně v půlce, protože autor počítá s desetidílnou sérií.

Myslím, že norského autora Joa Nesbøho netřeba představovat. Severské detektivky právě letí a tak jsme se díky této skutečnosti mohli dočkat překladu jeho knih i u nás.

"Mám doma Sněhuláka, můžu ho začít číst jako první, nebo je nutné číst díly po sobě? A jak jdou vůbec za sebou?" Samozřejmě je lepší číst knížky tak, jak po sobě následují. Asi by vás nenapadlo číst nejprve Harryho Pottera a Ohnivý pohár a teprve potom číst první díl. Na druhou stranu to u Nesbøho knížek není tak markantní rozdíl, ošidíte se ale o hezký vývoj postav, dopadení vraha, který není v hlavní dějové linii a spoustu dalších vztahů, které vznikají postupně díl za dílem. Já osobně se přiznám, že Červenku jsem četla jako první, pak už jsem pokračovala popořadě. Já sama doporučuju přežít první dva díly, které jsou méně podařené a postupně se dobrat k dalším. A jaké to pořadí tedy je?

1. Netopýr
2. Švábi
3. Červenka
4. Nemesis
5. Pentagram
6. Spasitel
7. Sněhulák
8. Levhart
9. Přízrak - dosud nevyšel (vychází v říjnu 2014)
10. Policie - dosud nevyšel

Toť do úvodu vše, jdeme na hodnocení prvních pěti dílů.

Netopýr
Anotace: V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti...
 ***
Můj názor: 
Tenhle díl bývá označován jako neslabší. Mně až tak hrozný nepřišel, osobně mám na nejhorší díl série jiného adepta. Trochu mě zklamalo místo děje. Když se pouštím do severské detektivky, tak nějak doufám, že astmosféra bude mrazivá jako skandinávské zimní počasí  - a ono prdlajs. Místo toho jsme v horké Austrálii, kde Harry honí jakéhosi vraha mladých blonďatých dívek. Nakonec bych Netopýra neodsuzovala. Podle mě je to průměrná detektivka. (Jen pozor na překlad - do verze s názvem Netopýří muž bych se nepouštěla.)


Švábi
Anotace: V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.
***
Můj názor: 
Ano, Švábi jsou můj adept na nejhorší díl série. Celou první polovinu mě to ukrutně nebavilo, vůbec mě nezajímalo, kdo je vrah a co hůř - uběhly čtyři měsíce od dočtení a já už nevím, kdo to nakonec byl!
Opět se na sever nedostanete - tentokrát jsme v Thajsku. Harry Hole kvůli této misi na chvíli přestává pít, aby měl jasnou hlavu a mohl vyřešit tenhle případ. Není to žádný superhrdina, má své mouchy a není jich málo, ale v tomto díle mi pomalu začínal být sympatický.


Červenka
Anotace: V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson...
A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí.
 ***
Můj názor: 
Nesbø zraje jako víno. Tenhle díl hodnotím jednoznačně pozitivně. Tentokrát jsme "doma" v Norsku v roce 1999, ale prolíná se nám tu i linie odehrávají se v roce 1944 v zákopech. Prolínání  současnosti a minulosti je věc, kterou mám hrozně ráda snad ve všech knížkách. Nesnáším ale, když mám zmatek v postavách a tady je tak trochu na "zmatku v postavách" založená zápletka, což mi dělalo z počátku dost problém. Tohle bylo čtivé, napínavé a správně zamotané, vše bylo tak jak má. Jen ty postavy... Nevím, ale mně norská příjmení přijdou jedno jako druhé... 


Nemesis 
Anotace: Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.
 ***
Můj názor:
Opět krásně zamotané a pak i rozmotané, i když možná malinko překombinované. Beata je děsně sympatická postava. Čte se to samo, rozhodně zlepšení od prvních dvou dílů. Červenkou autor nastavil laťku a zatím se drží, ba naopak lehce zlepšuje.

Pentagram
Anotace: V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prstem. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko.

 ***
Můj názor:
Konečně! Celá ta věc s hnusákem Waalerem je vyřešena. Harryho byste profackovali, aby se vzpamatoval a přestal už konečně tak chlastat, ale to by to pak zase nebyl Harry, že jo... Skutečnost, že je to čtivé, napínavé a že to graduje v tom správném okamžiku snad nemusím opakovat, že ne?Dotaz na závěr pro čtenáře detektivek: 
Miluju komentáře typu "Já tušila vraha už od půlky!" nebo "Já věděla že je to vrah skoro hned!"
Jako vážně? 
Začínám mít podezření, že jsem nadmíru tupá, protože já vraha většinou nepoznám, dokud mi ho autor nenaservíruje na zlatým podnose.. :D 
Jak to máte vy?

1 komentář:

  1. U některých autorů detektivních příběhů dokážu vytipovat vraha docela brzo, Nesbø mezi ně nepatří - a tak si jeho knížky přečtu s větší chutí. Zuzana

    OdpovědětVymazat