sobota 11. října 2014

PŘEČTENO: V šedých tónech - Ruta Sepetys

Název: V šedých tónech
Autor: Ruta Sepetys
Nakladatelství: CooBoo
Vydáno: 2013
Přečteno: 10/2014
Počet stran: 287

Anotace:
Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.

Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…

***
O knize V šedých tónech toho bylo napsáno spoustu - nutno říct, že spoustu pozitivního. Právě proto jsem se rozhodla si knihu pořídit a přečíst. A musím jedině souhlasit s ostatními...


Lině je patnáct a má vše, co si může přát - milující rodinu, mladšího bratra a je přijata na uměleckou školu. Její poklidný život v Litvě se z minuty na minutu změní v naprostý chaos, když sovětská tajná policie vtrhne k nim do domu a dá rodině Vilkasových 20 minut na to, aby si sbalili své věci. Čeká je deportace na Sibiř. Ničím se neprovinili, přesto byli odsouzeni na 25 let v pracovním táboře. Čekají je dlouhá léta plná těžké práce, hladovění a mrazu... nejprve musí ale přežít dlouhou cestu vlakem. Lina nepřestává doufat, kreslí vše, co vidí a obrázky schovává, aby zachovala svědectví o tom, co se stalo její rodině a tisícům dalších podobných rodin, jako jsou Vilkasovi.

Ačkoli je V šedých tónech knížka pro mládež, rozhodně má co říct i starším čtenářům. O terezínských či osvětimských Židech a holocaustu byly napsány tisíce stran, ovšem o osudu pobaltských států, o životních poutích Lotyšů, Litevců a Estonců, kteří trpěli v pracovních táborech na Sibiři, se příliš nemluví. Právě proto je kniha Ruty Sepetys důležitá.

Díky krátkým, dvou až třístránkovým kapitolkám má příběh vyprávěný v ich formě spád. Setkáváme se zde i z krátkými retrospektivními útržky, které přibližují příčiny, které dostali rodinu Vilkasovu do situace v níž se právě nachází. Knížka se díky autorčině stylu čte sama, je napínavá a tak vám na přečtení bude stačit jedno či dvě odpoledne.

Jednu výtku však ke knize však mám. Závěr mi přišel příliš uspěchaný. Po několika málo stránkách je konec, který navíc nechává prostor pro fantazii každého čtenáře, ale také vychází z historických skutečností, které ne každý zná. Protože se jedná o knihu pro mládež, bylo by možná vhodnější vysvětlit, některá data z epilogu, musela bych ale spoilerovat, abych mohla přesně vylíčit, co mi vadilo, a to nechci (případní zájemci nechť se ozvou v komentářích).

V šedých tónech je kniha o bezpráví, o praktikách Sovětského svazu v éře stalinismu a o bezmoci a úmírání. Přesto nepůsobí depresivně a to díky obrovské vůli žít, kterou patnáctiletá hlavní hrdinka Lina projevuje den za dnem bez ohledu, že její blízcí umírají, že trpí hladem, nemocemi, denně dře v pracovním táboře v naprosto nehostinném prostředí. Mohlo by se zdát, že to bude těžce patetické, ale opak je pravdou. Kniha rozhodně nehraje na city a nesnaží se za každou cenu čtenáře šokovat. Je to zkrátka realistická kniha, jejíž název skutenčně vystihuje její atmosféru.

Rozhodně doporučuji k přečtení! Právě kvůli závěru, který mi přišel lehce uspěchaný a vyvolal ve mně tisíc dalších otázek, hodnotím čtyřmi a půl hvězdičkami.


"V hlubinách zimy jsem konečně zjistil, že uvnitř mě tkví nezlomné léto."
Albert Camus 
Ruta Sepetys

nebo Ruta Šepetys se narodila 19. listopadu 1967 v Detroitu. Je dcerou litevského emigranta. Je sice americká autorka, ale své kořeny má právě v Litvě.
Její debutový román, Between Shades of Gray, který vyšel v češtině pod názvem V šedých tónech, popisuje Stalinovu vládu teroru a genocidu pobaltských obyvatel po sovětské okupaci v roce 1941. Kniha byla inspirovaná historiíí rodiny Sepetysů. Román byl kriticky oslavovaný a přeložený do více než 22 jazyků.

4 komentáře:

 1. Napsala jsem to hrozně hezky a stručně. Tahle kniha na mě už hezky čeká v knihovničce, těším se na ni.

  OdpovědětVymazat
 2. Tuto knihu bych si chtěla přečíst, ale až po knize Chlapec na dřevěné bedně která je také dobrá a těším se až si ji pořídím. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Nádherná recenzia, knihu som zatiaľ nečítala, ale na základe tvojho vysokého hodnotenia som ju presunula z knižnice na nočný stolík, tak sa k nej snáď čo najskôr dostanem :).

  OdpovědětVymazat
 4. Krásná recenze! Teď mám chuť si knihu okamžitě přečíst! :)

  OdpovědětVymazat